Κύπρος: Σημαντικό «διπλό» της ΑΕΚ, 3-2 την ΑΕΛ (βίντεο)

Το 1-2 της ΑΕΚ. Φωτογραφία από βίντεο.

Σε ένα σπουδαίο παιγνίδι στο Τσίρειο, η ΑΕΚ πήρε μεγάλο «διπλό» αφού κέρδισε την ΑΕΛ με 3-2 και άνοιξε την διαφορά από την ομάδα της Λεμεσού στους 4 βαθμούς.
Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιγνίδι με την ΑΕΛ να δημιουργεί τις πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Στο 11ο λεπτό ο Αγκάνοβιτς έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή ωστόσο η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τόνιο. Η ΑΕΚ στην πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο παιγνίδι κατάφερε να ανοίξει το σκορ αφού ο Τρισκόφσκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βοζίνια με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής στο 25ο λεπτό. Η ΑΕΛ ανέβασε ρυθμούς και στο 33ο λεπτό απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Α. Τεξέιρα έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα χτύπησε για δεύτερη φορά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τόνιο. Το συγκρότημα του Ντούσαν Κέρκεζ κατάφερε να φτάσει στο γκολ δύο λεπτά αργότερα αφού ο Φίντελις έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ κατάφερε με το «καλησπέρα» να μπει εκ νέου μπροστά στο σκορ αφού στο 50ο λεπτό ο Τρουγιόλς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η ΑΕΛ ανέβασε ρυθμούς, είχε περισσότερο την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δυσκολευόταν να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Τόνιο. Στο 69ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα από στατική φάση. Ο Χουράδο έστρωσε στον Λαφράνς και αυτός με πλασέ εντός περιοχής έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα. Στο 82ο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να μπει ξανά μπροστά στο σκορ αφού ο Καταλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζέφρεν. Η ΑΕΚ διαφύλαξε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το τέλος, ενώ στο 90+2’ ο Γκοντάλ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεξέιρα, Λεάντρο (69’ Ντα Σίλβα), Νταβόρ (56’ Αντάμοβιτς), Μυτίδης, Λαφράνς, Φίντελις, Γκοντάλ, Γουήλερ, Σρανζ (62’ Χουράδο), Αγκάνοβιτς.
ΑΕΚ: Ραμίρεζ, Αντωνιάδης (69’ Τζέφρεν), Τρουγιόλς, Καταλά (87’ Ιωάννου), Ακοράν, Τρισκόφσκι (79’ Φλοριάν), Γκαρσία, Κάσες, Γκονζάλες, Ακίνο, Γιάννου.