Σκόνταψε (0-0) η Ξάνθη με Λαμία στα «Πηγάδια»

Ο Κάστρο της Ξάνθης προσπαθεί να ξεφύγει από τους αμυντικούς της Λαμίας, Βάντερσον και Αντέτζο στο παιχνίδι που έγινε στα «Πηγάδια» και έληξε χωρίς νικητή. (φωτογραφία Ευρωκίνηση)

Νέο… έδαφος στην προσπάθειά της να τερματίσει μέσα στην πρώτη πεντάδα έχασε η Ξάνθη που έμεινε στο 0-0 το Σάββατο με την Λαμία στα «Πηγάδια». Οι ακρίτες είχαν μετριότατη απόδοση και μάλλον πρέπει έμειναν ευχαριστημένοι με τον βαθμό της ισοπαλίας καθώς η ομάδα της Φθιώτιδας αγωνίστηκε με αρκετό θάρρος, δημιούργησε φάσεις για να σκοράρει ενώ είχε και δικαιολογημένα παράπονα από την διαιτησία.

Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Τσούκαλος βγήκε μόνος του στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης , όμως υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφ-σάιντ. Η Λαμία ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης απέναντι στους Ξανθιώτες που δεν μπορούσαν να βρουν τα πατήματά τους.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 17’ με τον Σαρμπόνγκ να εκτελεί το κόρνερ και τον Λισγάρα να πιάνει τη κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα η Ξάνθη απείλησε ξανά με τον Μπαριέντος να σουτάρει με τη… μία μέσα από την μεγάλη περιοχή και τη μπάλα να φεύγει άουτ. Οι ευκαιρίες για την Ξάνθη συνεχίστηκαν και στο 23’ ο Καντά έκανε το σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η Λαμία αντέδρασε και στο 38’ ο Τσούκαλος βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Ζίφκοβιτς και σούταρε για να διώξει ο γκολκίπερ της Ξάνθης.

Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν απογοητευτική στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με τους παίκτες των δυο ομάδων να κάνουν συνεχή λάθη στις προσπάθειές τους.

Πάντως μετά το 70’ η Ξάνθη ανέβασε την απόδοσή της για να φτάσει στο γκολ και στο 77’ είχε ένα σουτ με τον Κοβάσεβιτς που μπλόκαρε ο Μελίσσας.

Στο 86’ ο Επστάιν έφυγε μόνος του προς τα καρέ της Ξάνθης για να τον προλάβει και να τον «γκρεμίσει» πριν μπει στην περιοχή ο Λισγάρας όμως ο διαιτητής Γιώργος Λάμπρου δεν καταλόγισε το καθαρό φάουλ.

Η τελευταία καλή φάση του αγώνα σημειώθηκε στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τζουρίσκοβιτς να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή για να μπλοκάρει ο Μελίσσας.

Με κίτρινες κάρτες παρατηρήθηκαν οι: Σκόνδρας, Τζουρίσκοβιτς Μπαξεβανίδης και Μελίσσας..

ΞΑΝΘΗ: Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Αλμέιδα, Κασάδο, Καντά (61’ Μπρίτο), Μπαριέντος (46΄Τζουρίσκοβιτς), Καμαρά, Σαρπόνγκ (71’ Αμορίμ), Κοβάσεβιτς, Κάστρο.

ΛΑΜΙΑ: Μελίσσας, Σκόνδρας, Αντέτζο, Καρυπίδης, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Τομάς (61’ Επστάιν, Μπερτόγλιο (88’ Μπουλούλης), Καραμάνος, Τσούκαλος (68’ Ασούμπρε).