Στα ημιτελικά ο Γκρικ Αμέρικαν

Ο Γκρικ Αμέρικαν. Φωτογραφία: Γκρικ Αμέρικαν.

Ποιος είδε τον Γκρικ Αμέρικαν και δεν τον φοβήθηκε. Ο «Ιστορικός» πιάνοντας καταπληκτική απόδοση διέλυσε την Zum Schneider FC 03 στον τελευταίο του αγώνα για την κανονική περίοδο της 1ης κατηγορίας του Κοσμοπόλιταν Λιγκ και σφράγισε την είσοδό του στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος. Ετσι αναμένεται να αντιμετωπίσει την Cedar Stars Academy στα ημιτελικά σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί (με επικρατέστερη την 2α Ιουνίου).

Ο Γκρικ Αμέρικαν έκανε φοβερό παιχνίδι και η Zum Schneider FC 03 το μόνο που πέτυχε ήταν το γκολ της τιμής. Μόλις στο 14ο λεπτό ο Tyler Botte άνοιξε τον χορό των γκολ, κάνοντας το 1-0 με βοήθεια από τον νεαρό αστέρα Jason Ramirez. Στη συνέχεια, ο βετεράνος του Tyler Botte κυνήγησε με… λύσσα μία χαμένη μπαλιά, την γύρισε στον αρχηγό Sean Foster και εκμεταλλευόμενος ένα τραγικό λάθος του κίπερ της Zum έδωσε «αέρα» 2-0. Το τρίτο γκολ πέτυχε ο Foster με μία «ρουκέτα» στην αριστερή γωνία. Ακολούθησε ένα τυχερό γκολ από την Zum που μείωσε σε 3-1, όμως η «απάντηση» ήταν άμεση με τον Jason Ramirez να κερδίζει πέναλτι σε «κλάδεμα» από πίσω. Εκτελεστής ο Patt McCann και με μία «κανονιά» διαμόρφωσε το τελικό 4-1.
• Νίκη και για τη δεύτερη ομάδα του Γκρικ Αμέρικαν με 2-0 επί της αντίστοιχης των Γερμανών. Ο Mario Gagliano σημείωσε τον πρώτο γκολ και ο αρχηγός John Famularo σκόραρε το 2ο. Με τη νίκη αυτή η δεύτερη ομάδα κατέλαβε την 3η θέση και στις 2 Ιουνίου (7.00 pm) θα παίξει με την Cedar Stars Academy Reserve στο Randalls Island Field 75 για πρόκριση στον τελικό.

• Ηττα για την ομάδα Ανω των 30 από την Baisley United με 4-2. Ο διαιτητής δεν χαρακτήρισε πέναλτι, ενώ δεν έβγαλε κόκκινες κάρτες στους αντιπάλους, όταν το σκορ ήταν στο 2-2. Οι παλαίμαχοι έπαιξαν με τους: Steven Diaz, Carlos Ramirez, Jo Afful, Kirk Scarlett, Ενζκο Κονιγκλάρο, Χέμιρ Νελέλς, Πάμπλο Γκαρσία, Αντώνης Παπασεβαστός, Τζίμι Σαλώμ.
• Τέλος η ομάδα Ανω των 40 του Βασίλη Βασιλειάδη έκλεισε τη σεζόν με νίκη 4-1, συμπληρώνοντας «καρέ» νικών στο τέλος.