Στην παράταση προκρίθηκε ο ΑΠΟΕΛ (4-2)

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Μια εύκολη φαινομενικά αποστολή για τον ΑΠΟΕΛ, εξελίχθηκε σε… ντέρμπι με τον Διγενή στην Ορόκλινη -ομάδα Β’ κατηγορίας- να καταφέρνει παλικαρίσια να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Ομως, εκεί η διαφορά ποιότητας έδωσε στον ΑΠΟΕΛ την πρόκριση.

Με αρκετούς αναπληρωματικούς, όπως αναμενόταν, ξεκίνησε τον αγώνα ο Γιώργος Δώνης. Από τα πρώτα λεπτά οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν τον έλεγχο του αγώνα ενώ οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο και κάποιες κόντρα επιθέσεις.

Στο 15’ ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι με τον Μάριο Ηλία να το εκτελεί εύστοχα για το 1-0. Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Διγενής κατάφερε να ισοφαρίσει με απευθείας εκτέλεση του Γρηγορίου στο 49’ όμως η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήρθε άμεσα στο 51’ με τον Σέρινταν να δίνει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του Δώνη.

Στα επόμενα λεπτά ο ΑΠΟΕΛ και με την είσοδο του Μοράις και του νεαρού Παπαφώτη ανέβασε ρυθμούς και έχασε ευκαιρίες για να καθαρίσει το ματς. Επειδή όμως η μπάλα τιμωρεί, ο Ταύρου στο 74’ με μια εκπληκτική σόλο ενέργεια από το κέντρο πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ωραίο πλασέ ισοφάρισε για την ομάδα της Ορόκλινης.

Μετά και την ισοφάριση ο Δώνης έριξε στον αγώνα και τον Μαντούκα και στο 89’ ο Βραζιλιάνος προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως ο Δημητρίου του είπε όχι εντυπωσιακά και κάπως έτσι φτάσαμε στο τέλος των 90 λεπτών και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Μόνο και μόνο το γεγονός ότι ο Διγενής πήρε το ματς στην παράταση αποτελεί από μόνο του έκπληξη.

Μια κεφαλιά του Αμορίν από πολύ κοντά στο 97’ πέρασε μόλις έξω για να φτάσουμε στο 103’ όπου ο ΑΠΟΕΛ έχασε σωρεία ευκαιριών. Πρώτα ο Μπούντιμιρ προ κενής εστίας δεν βρήκε στόχο, το πλασέ του Σέρινταν σταμάτησε στο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης τα σουτ των Μαντούκα και Ηλία αποκρούστηκαν στην γραμμή.

Η πίεση των «γαλαζοκιτρίνων» καρποφόρησε στο 105’ με τον Σέρινταν να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και να δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του ΑΠΟΕΛ.

Στο 112’ ο Μαντούκα με εύστοχη εκτέλεση καθάρισε τον αγώνα και έγραψε το τελικό 4-2.

ΔΙΓΕΝΗΣ (Στέλιος Στυλιανού): Δημητρίου, Παναγή, Θούπος, Παρμάκκης, Χειμώνας, Σιακός, Πάρπας, Κατσούρης, Οπάρα, Ταύρου, Παλουρτής.

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Κίσσας, Αμορίν, Μπόρδα, Ηλία, Σολωμού, Βινίσιους, Αρτυματάς, Ντα Σιλβα, Μπενασούρ, Μπούντιμιρ, Σέρινταν.