Στον τελικό του Κυπέλλου Κύπρου η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Κύπρου.

Την πρόκριση της στον τελικό του κυπέλλου πανηγυρίζει η ΑΕΛ αφού ο επαναληπτικός τελείωσε με το ισόπαλο 0-0 και έτσι σε συνδυασμό με το 1-2 του πρώτου αγώνα οι «γαλαζοκίτρινοι» απέκλεισαν τον συμπολίτη Απόλλωνα και πέρασαν στον μεγάλο τελικό που θα γίνει στις 22 Μαΐου όπου και θα αντιμετωπίσουν το ΑΠΟΕΛ.

Το πρώτο ημίχρονο είχε περισσότερο ένταση, πάθος και φάουλ παρά φάσεις με τον Απόλλωνα ωστόσο να έχει περισσότερο την κατοχή της μπάλας.
Με την έναρξη της αναμέτρησης ήρθε η πρώτη καλή φάση για τον Απόλλωνα με τον Μάρκοβιτς να εξαπολύει ένα κεραυνό και τον Βοζίνια να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Από εκεί και πέρα ήταν περισσότερο παιχνίδι κέντρου με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν και πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες πλην μερικών εξαιρέσεων.
Στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο η ΑΕΛ δοκίμασε δύο σουτ με τους Γκαστανιάγα και Νταβόρ όμως δεν ήταν δυνατά και στις δύο περιπτώσεις μπλόκαρε σταθερά ο Βάλε.
Στο 24’ ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε ένα φάουλ με σέντρα, και ο Αντρέ Τεϊσέιρα έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 33’ ήταν η σειρά του Πέδρο να εκτελέσει το φάουλ και τον Ζελάγια να κάνει την κεφαλιά όμως ο Βοζίνια μπλόκαρε την μπάλα.
Στο 43’ ο Μάρκοβιτς έκανε ακόμη ένα σουτ όμως απόκρουσε και πάλι ο Βοζίνια.
Στην επανάληψη δεν άλλαξε και πολύ το σκηνικό με τις φάσεις μέχρι το 74’ να είναι σχεδόν ανύπαρκτες αφού κυριαρχούσαν οι εντάσεις μεταξύ των παικτών και τα σκληρά μαρκαρίσματα.
Πρώτη καλή φάση στην επανάληψη στο 75’. Ο Πέδρο εκτέλεσε με σέντρα ένα φάουλ από πλάγια, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στην άλλη πλευρά στον Βασιλείου που έκανε την σέντρα και ο Φαουπαλά με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Μια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 90’ του επαναληπτικού. Ο Αβραάμ έκανε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Γκαστανιάγα ο οποίος έκανε και το δυνατό φάουλ όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε πλάγιο.
Στο 93’ είχαμε μια 93’ διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Μακρής έκανε ένα σουτ και βρήκε το δοκάρι, η μπάλα έφτασε στον Νιλς Τεξέιρα που έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.
ΑΕΛ: Βοζίνια, Ντόσα, Α. Τεϊσέιρα, Γκαστανιάγα, Αβραάμ, Νταβόρ (91’ Φιντέλις), Ντα Σίλβα (71’ Αντάμοβιτς), Μακρής, Γκοντάλ, Χουράδο (78’ Σρανζ), Νιλς.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Μπρου, Φαουπάλα, Μάρκοβιτς, Ζελάγια, Ουεντραόγκο,Πέδρο, Καραγιόλ (60’ Σκέμπρι), Στυλιανού (32’ Βασιλείου), Γιούστε, Σαρδινέρο (67’ Ψύχας).