Σφιχταγκάλιασε την πρωτιά ο Παγκύπριος

Ο πρωτοπόρος Παγκύπριος. Φωτογραφία: Παγκύπριος.

Με μία 3άρα επί του Central Park Rangers ο Παγκύπριος έκοψε πρώτος το νήμα του πρωταθλήματος της 1ης κατηγορίας του Κοσμοπόλιταν Λιγκ. Η αρμάδα του Στρατή Μαστροκυριάκου με το «τρίποντο» (3-1) αυτό πήρε «αέρα» 12 βαθμών από την δεύτερη Cedar Stars Academy. Παρά το γεγονός ότι απομένουν δύο αγώνες για την ομογενειακή ομάδα και τέσσερις για την Cedar, ο Παγκύπριος έχει και την μεταξύ τους ισοβαθμία με δύο νίκες, 4-3 και 3-0. Συνεπώς η ομογενειακή ομάδα έχει κάθε λόγο να πανηγυρίζει την κατάκτηση της πρώτης θέσης στη σειρά της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος σχεδόν 15 μέρες πριν την λήξη αυτής! Και φυσικά ο Παγκύπριος έχει εξασφαλίζει και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρα στα Play off για την ανάδειξη του πρωταθλητή του Πρωταθλήματος.

Πρώτος στην κανονική περίοδο, 15 μέρες νωρίτερα και με πλεονέκτημα έδρας λογικό είναι ο «αρχιτέκτονας» της ομάδας, Στρατής Μαστροκυριάκος να είναι ικανοποιημένος. «Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας για την σημερινή εμφάνιση αλλά και για όλα όσα μέχρι τώρα έχουμε πετύχει. Ακόμη για ένα ματς και έδειξαν ότι η ομάδα δίκαια είναι στην πρώτη θέση και θα τερματίσει σε αυτή ό,τι και να γίνει στα εναπομείναντα παιχνίδια. Σε όλη την διάρκεια του αγώνα ήμασταν καλύτεροι, και μπορούσαμε νίκη με μεγαλύτερο σκορ αν ήμασταν πιο τυχεροί στις φάσεις μας. Η ομάδα μας στηρίζει τα δικά της παιδιά και πάντα θα δίνει ευκαιρίες. Σήμερα χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά και ο δεκαεξάχρονος Μάστορας από την δεύτερη ομάδα», τόνισε ο Αχαιός προπονητής.

Ο προπονητής του Παγκυπρίου, Στρατής Μαστροκυριάκος. Φωτογραφία: Ευγενική παραχώρηση του Ντ. Αυλωνίτη.

Στα του αγώνα, αν και το σκορ δεν μάρτυρα την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού ο Παγκύπριος είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στους Central. Ο αγώνας ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της ομογενειακής ομάδας και το σκορ θα μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερο αν οι παίκτες του ήταν λίγο πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια. Το σκορ άνοιξε στο 46’ λεπτό ο Tchoukriel με ένα πολύ όμορφο γκολ που καταχειροκροτήθηκε από όλους: Λόμπα πίσω από την σέντρα του γηπέδου. Στην συνέχεια ο Παγκύπριος ανέβασε στροφές και με γκολ του Osterman στο 54’ διπλασίασε τα τέρματα του. Στο 60’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 στην μοναδική επίσκεψη τους στην περιοχή. Ο Himeno εννιά λεπτά αργότερα ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΣ (Μαστροκυριάκος): Guerrero, Ανδρέου (45’ Borrajo), Shankle (75’ Μάστορας), Tchoukriel, Κονομής, Camara, Himeno, Alava (55’ Ιωσηφίδης) Osterman (65’ Μαγουλάς), Matteo (55’ Esteves), Χρόνης.