Τα μοίρασαν στο Δασάκι (2-2)

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Από δύο γκολ και από ένα βαθμό μοιράστηκαν στο Δασάκι, Εθνικός Αχνας και Αρης στην αυλαία της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος «Γλαύκος Κληρίδης». Οι γηπεδούχοι έφτασαν στους 15 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι στους 14 βαθμούς.

Το παιχνίδι στο Δασάκι ήταν κομμένο στη μέση. Στο πρώτο ημίχρονο ο Αρης του Τον Κάανεν μπήκε πολύ δυνατά και αιφνιδίασε τον Εθνικό και μάλιστα δύο φορές: Στο 14’ ο Πιντσέλι έκανε το 0-1 και πέντε λεπτά αργότερα (19’) ο Ντίνα το 0-2.

Στην επανάληψη όμως ο Εθνικός του Απόστολου Μακρίδη βρήκε τη δύναμη και με τον ίδιο τρόπο -γρήγορα γκολ- έφερε το ματς στα ίσια: Στο 63’ ο Ταλ μείωσε σε 1-2 και 8 λεπτά αργότερα (71’) ο Αμεσάν διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ (Απόστολος Μακρίδης): Κουντούλ, Αουρέλιο, Φραγκέσκου (52’ Μπιτάρι), Ταλ, Μπαρμπούδης, Σίλας, Τσιντί, Σοάρες (22’ Κατσής), Λάζιτς, Χριστοφή (22’ Αμεσάν), Λεντέσμα.

ΑΡΗΣ (Τον Κάανεν): Κωνσταντίνου, Αριστείδου, Κέρκεζ, Γκράσι, Οζίας (46’ Λόπες) (82’ Κωνσταντίνου), Χριστοφόρου, Πιντσέλι, Ντάεμεν, Χάγκολα, Ντίνα, Τουράν.