Το γύρισε ο… Σκέμπρι, 2-1 τον Απόλλλωνα

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Με ηγέτη και σκόρερ τον Αντρέ Σκέμπρι, η Ομόνοια πέτυχε εντυπωσιακή ανατροπή στο τελευταίο 15λεπτο της αναμέτρησης και επικράτησε με σκορ 2-1 του Απόλλωνα στο ντέρμπι του ΓΣΠ. Ο Μαλτέζος επιθετικός σκόραρε στο 78’ και στο 86’ και οδήγησε την Ομόνοια στην πρώτη φετινή νίκη επί του Απόλλωνα, και την πρώτη κόντρα σε ομάδα της πρώτης τετράδας.

Με τη νίκη αυτή, η Ομόνοια επανήλθε στις νίκες και παρέμεινε ζωντανή στην μάχη της τέταρτης θέσης, ενώ ουσιαστικά εκμηδένισε τις ελάχιστες ελπίδες που είχε η λεμεσιανή ομάδα για την διεκδίκηση του τίτλου, καθώς η διαφορά αυξήθηκε στο +8.

Μία εβδομάδα πριν το εντός έδρας ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ, η ομάδα του Χριστάκη Χριστοφόρου έχασε μοναδική ευκαιρία να μειώσει στο +2 από τη 2η θέση και να μπει δυναμικά στην διεκδίκηση μιας θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «γαλάζιοι» προηγήθηκαν με την κεφαλιά του Γκιέ στο 35’, ενώ έχασαν μοναδικές ευκαιρίες για το 2-0, ιδιαίτερα στο 74’ όταν ο Γκαρσία είχε σουτ στο δοκάρι της εστίας της Ομόνοιας. Στα τελευταία λεπτά, δεν μπόρεσε να διαχειριστεί τον ρυθμό του αγώνα, και στο τέλος δεν μπόρεσε να κρατήσει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Κώστας Καϊάφας): Μορέιρα, Kυριάκου, Λεάντρο, Σκαραμοτσίνο, Ατάντα, Σερτζίνιο, Μαργκάσα (22’ Χαραλάμπους), Αλίπιο, Πλατινί (71’ Ρουσιάς), Ρούμπιο (53’ Εφραίμ), Σκέμπρι.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Χριστάκης Χριστοφόρου): Βάλε, Στυλιανού, Μερκής, Καρυπίδης, Βασιλείου, Χαμντανί, Μεριέμ, Ρομπέρ, Λόπες, Σανγκόι (43’ Γκαρσία), Γκιέ (70’ Χάμπερ).