Τρίτος με 3άρα ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ έχει καταφέρει τα τελευταία χρόνια έχει μαζέψει τους κορυφαίους Κύπριους ποδοσφαιριστές.

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Γνωρίζοντας ο ΑΠΟΕΛ την «λευκή» ισοπαλία του Ερμή με τον Απόλλωνα δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Νίκησε εύκολα με 3-0 την Ενωση στο Παραλίμνι και ξεπέρασε τον Ερμή στη βαθμολογία, μειώνοντας περισσότερο την διαφορά από τους πρωτοπόρους. Η υπεροχή των παιχτών του Γιώργου Δώνη ήταν ξεκάθαρη και δεν χωρεί αμφισβήτηση. Μάλιστα δεν χρειάστηκε καν να… φορτσάρει, ποντάροντας ουσιαστικά στην επιθετική της αποτελεσματικότητα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με γκολ του Στάθη Αλωνεύτη, μετά από λάθος που έγινε στην άμυνα των γηπεδούχων. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Λευκωσίας έφτασε σε δεύτερο γκολ στο 53’ με αυτογκολ του Γκαλ, ενώ συμμετοχή στην φάση είχε και ο Ολιβέιρα. Πάντως οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ. Το ΑΠΟΕΛ εξασφάλισε τη νίκη με το 3-0 που πέτυχε ο Βινίσιους στο 73’, μετά από ωραία κάθετη πάσα του Μπενασούρ.

Στα αξιοσημείωτα, είναι πως τέσσερα λεπτά μετά το τρίτο τέρμα των «γαλαζοκιτρίνων», ο Δώνης έδωσε χρόνο συμμετοχής στον νεαρό Βασίλη Παπαφώτη, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα αντικαθιστώντας τον Αλωνεύτη στο 77’.

ΕΝΠ (Νίκος Ανδρονίκου): Μάστρου, Μουλαζίμης, Γκαλ, Γκάβριτς, Καντέρο, Αρέστη, Ενιόπβου (59’ Τόφας), Λόπες, Κοσμάς, Τσιακλής, Αγκούλο (77’ Ζανέττου).

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Πάρντο, Σέρτζιο, Αμορίν, Ολιβέιρα, Αντωνιάδης, Μοράις, Βινίσιους, Αλεξάνδρου (68’ Σέρινταν), Χαραλαμπίδης, Μαντούκα (16’ Μπενασούρ), Αλωνεύτης (77’ Παπαφώτης).