Τριάρα (3-0) στο… ρελαντί για Αρη στην Σπάρτη

Ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος πέτυχε δυο γκολ για τον Αρη στη νίκη του με 3-0 στην Σπάρτη. (φωτογραφία Ευρωκίνηση)

Χωρίς να… ιδρώσει ο Αρης νίκησε εκτός έδρας με 3-0 την Σπάρτη που παρέμεινε στην ζώνη του υποβιβασμού. Δυο γκολ για τους «κίτρινους» πέτυχε ο Δημήτρη Διαμαντόπουλος και ένα ο Γιάννης Πασάς ενώ από τα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ήταν η διακοπή που σημειώθηκε στο παιχνίδι για αρκετά λεπτά μετά την επίτευξη του πρώτου γκολ του Αρη, λόγω των πρωτοφανών διαμαρτυριών προς τον διαιτητή από τους παίκτες της Σπάρτης.

Ο Αρης πλησίασε πρώτος κοντά στο γκολ στο 5’ με μια κεφαλιά του Χαντί που εξουδετέρωσε ο Μακρυωνίτης. Στο 25’ οι «κίτρινοι» απείλησαν ξανά με τον Κανακούδη να κάνει τη σέντρα και τον Διαμαντόπουλο να πιάνει μια άστοχη κεφαλιά από εξαιρετική θέση. Πέντε λεπτά αργότερα η μπάλα στρώθηκε ξανά στον Διαμαντόπουλο στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο σέντερ-φορ του Αρη έκανε ένα μονοκόματο σουτ που πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 44’ ο Αρης κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα τον Οικονομόπουλου πάνω στον Δεληζήση και ο Διαμαντόπουλος που ανέλαβε την εκτέλεση έγραψε το 0-1. Μετά την εκτέλεση του πέναλτι, οι παίκτες της Σπάρτης άρχισαν να διαμαρτύρονται πολύ έντονα στον διαιτητή Μαρκαντωνάτο από την Ηλεία, με τον τερματοφύλακα Μακρυωνίτη να είναι εκτός εαυτού. Κάπου εκεί μπήκαν στο γήπεδο για να προστατεύσουν τον διαιτητή οι αστυνομικοί κι αυτός κατευθύνθηκε προς τα αποδυτήρια χωρίς να σφυρίξει την λήξη του ημιχρόνου.

Τελικά μετά από περίπου δέκα λεπτά ο διαιτητής επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο και παίχτηκαν οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στο 47’ η Σπάρτη έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Οικονομόπουλο να πλασάρει από πολύ κοντά άουτ. Στο 62’ ο Πασάς έκλεψε τη μπάλα από τον Νιάρο και με σουτ διπλασίασε (0-2) τα τέρματα του Αρη, ενώ στο 66’ ένα σουτ του Μπαργκάν βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδεούχων. Το τρίτο γκολ (0-3) για τον Αρη ήρθε στο 77΄με πλασέ του Διαμαντόπουλου.

ΣΠΑΡΤΗ: Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Νιάρος, Σάββα, Οικονομόπουλος, Γραικός, Δεινόπαππας (10’ Συμεωνίδης, 57’ Κολτσίδας), Παναγιώτου, Τσιόφου, Γουόρντεν (52’ Μουζακίτης), Φουρτάδο.

ΑΡΗΣ: Καντιμοίρης, Τζανακάκης, Κανακούδης, Δεληζήσης, Μαραγκός, Μουμίν, Νίκιτς, Πασάς, Χαντί (72΄Λώττας), Μπαργκάν (77’ Τσουμάνης), Διαμαντόπουλος (80’ Μπαστακός).