Τρόμος από τη Ρεάλ στο ΓΣΠ, 6-0 τον ΑΠΟΕΛ

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο πετυχαίνει το 0-5 στο 49’ και στο 54’ το τελικό 0-6 (AP Photo/Petros Karadjias)

Το ΑΠΟΕΛ δεν άντεξε και δέχθηκε βαριά ήττα από την Ρεάλ στο ΓΣΠ με 6-0 σε ένα παιγνίδι όπου μέχρι το 39’ ηταν 1-0. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου μπήκαν άλλα τρία τέρματα με τη Ρεάλ να πετυχαίνει και δύο γρήγορα τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο.
Με την ήττα της Ντόρτμουντ όμως από την Τότεναμ, το ΑΠΟΕΛ έχει ελπίδες για πρόκριση στο Europa League αν πετύχει καλύτερο αποτέλεσμα από την γερμανική ομάδα στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων.

Στο 7’ το ΑΠΟΕΛ μπήκε στην περιοχή της Ρεάλ και σε φάση διαρκείας η μπάλα έφθασε στον Μοράις ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ήταν αδύνατο και δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα της Ρεάλ.

Στο 23’ η Ρεάλ άνοιξε το σκορ με πραγματικά απίστευτο σουτ από μακριά. Ο Καρβαχάλ έκανε τη σέντρα, η μπάλα έφθασε από διώξιμο στον Μόντριτς έξω από την περιοχή ο οποίος έκανε το μονοκόμματο σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Ρεάλ στο 39’ πέτυχε δεύτερο τέρμα με το Μπενζεμά μετά από εκπληκτικό συνδυασμό των παιχτών της Ρεάλ. Η συνέχεια ήταν ακόμη πιο εφιαλτική για την ομάδα μας καθώς στο 41’ μετά από ολιγωρία σε εκτέλεση κόρνερ, ο Νάτσο πέτυχε το 3-0 και στο 45+1 ο Μπενζεμά σε αντεπίθεση μετά από κόρνερ του ΑΠΟΕΛ έκανε δύο τα τέρματά του και 4 για τη Ρεάλ.

Με γκολ για τη Ρεάλ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ηταν η σέντρα του Μαρσέλο στο 49’ με τον Ρονάλντο να κάνει ανενόχλητος την κεφαλιά και να κάνει 5 τα τέρματα της ομάδας του.
Και στο 54’ ο Ρονάλντο έκανε δύο τα τέρματά του. Ο Ρουέδα έκανε το λάθος γύρισμα πίσω, η μπάλα έφθασε στον Πορτογάλο ο οποίος έκανε έξι τα τέρματα της Ρεάλ.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Μοράις (66’ Εμπεσίλιο), Βινίσιους (59’ Φαρίας), Ζαχίντ, Σάλαϊ (61’ Εφραίμ), Αλωνεύτης, Ποτέ.
ΡΕΑΛ: Κασίγια, Καρβαχάλ, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο (58’ Τεό), Μόντριτς, Κρόος (58’ Θεμπάγιος), Βάσκεθ, Ασένσιο, Ρονάλντο, Μπενζεμά (64’ Μαγιοράλ).