«Τσίμπησε» βαθμό η Πάφος

Larnaca's team stand for a team photo prior the Europa League group A soccer match between AEK Larnaca and Bayer Leverkusen at GSP stadium in Nicosia, Cyprus, on Thursday, Dec. 13, 2018. (AP Photo/Petros Karadjias)

Η Πάφος κατάφερε να «αποδράσει» με τον βαθμό από την «Αρένα» αφού το παιγνίδι κόντρα στην ΑΕΚ έμεινε στο ισόπαλο 1-1. Μεγάλη εμφάνιση από την ομάδα του Κόπιτς που κατάφερε να νικήσει και τις πολλές απουσίες. Απογοήτευση στην ΑΕΚ που δεν κατάφερε να μπει με το δεξί στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2019, αφήνοντας ακόμα δύο πολύτιμους βαθμούς και μάλιστα στην έδρα της. Ο Φλοριάν στο 23’ το γκολ για την ΑΕΚ, στο 78’ ο Φόλπρεχτ με ασύλληπτο σουτ, το γκολ για την ομάδα της Πάφου.

Στο πρώτο μέρος έγινε ένα μέτριο από πλευράς θεάματος παιγνίδι. Η ΑΕΚ μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιγνίδι, είχε την κατοχή, ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Μολ. Η Πάφος περιορίστηκε στα αμυντικά της καθήκοντα προσπαθώντας να φανεί απειλητική στις αντεπιθέσεις. Η ομάδα της Λάρνακας, στην πρώτη της ευκαιρία στο παιγνίδι, άνοιξε το σκορ, αφού στο 23ο λεπτό ο Φλοριάν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο πλασέ, έπειτα από ωραία πάσα του Ακοράν.

Απ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στον αγώνα με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.
Στην επανάληψη, η ΑΕΚ ξεκίνησε όπως και στο πρώτο μέρος προσπαθώντας να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ. Στο 55ο λεπτό ο Φλοριάν έπιασε το διαγώνιο σουτ ωστόσο η μπάλα έφυγε μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μολ. Δύο λεπτά αργότερα η Πάφος απείλησε για πρώτη φορά στο παιγνίδι με τον Ντόμπνια να κάνει το σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Η Πάφος σταδιακά ανέβασε ρυθμούς και στο 78ο λεπτό έφτασε στην ισοφάριση με το ασύλληπτο σουτ του Φόλπρεχτ να καταλήγει στα δίχτυα του Τόνιο. Απ’ εκεί και πέρα η ομάδα της Λάρνακας προσπάθησε να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο η Πάφος έκλεισε σωστά τους χώρους και κατάφερε να «αποδράσει» από την «Αρένα» με ένα πολύτιμο βαθμό.

ΑΕΚ: Τόνιο, Σίλβα, Τρουγιόλς (79′ Τομάς), Καταλά, Ακοράν, Τέτε (67′ Λαρένα), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκονζάλες, Ιωάννου (82′ Ρουσιάς), Φλοριάν.
ΠΑΦΟΣ: Μολ, Μπάγκαρτ, Καρώ, Χόλτ, Σιρόκ, Ντόμπνια, Κουλς, Φόλπρεχτ, Πολίτσι (56′ Αντωνίου), Φιλιώτης (84’ Ντέμεκ), Ζαχαρίου (46’ Ζαντής).