Υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης η Λίβερπουλ

(Οι παίκτες της Λίβερπουλ πανηγυρίζουν το τέταρτο Σούπερ Καπ στην ιστορία της ομάδας του μετά τη νίκη επί της Τσέλσι στον τελικό που έγινε στην Κωνσταντινούπολη. (AP Photo/Lefteris Pitarakis)

Το τέταρτο Σούπερ Καπ στην ιστορία της πανηγυρίζει η Λίβερπουλ που επικράτησε με 5-4 της Τσέλσι μετά από έναν συναρπαστικό τελικό που έγινε στην Κωνσταντινούπολη και ο οποίος ολοκληρώθηκε ισόπαλος (1-1 η κανονική διάρκεια και 2-2 η παράταση). Οι «μπλε» του Λονδίνου μπήκαν πιο… κεφάτοι στο ματς και στο 22’ είχαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ όταν μια βολίδα του Πέδρο κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αντριαν. Τελικά το σκορ για τους Λονδρέζους άνοιξε στο 36’ με διαγώνιο σουτ ο Ζιρού, γράφοντας το 1-0. Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο καθώς οι «Κόκκινοι» μπήκαν πιο αποφασιστικά και στο 48΄ισοφάρσιαν με τον Μανέ μετά από προσπάθειά του Φιρμίνο.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος τους προσπάθησαν να κάνουν την ολική ανατροπή αλλά βρήκαν απέναντί τους τον τερματοφύλακας Κέπα ο οποίος στο 75’ απέκρουσε αρχικά το σουτ του Σαλάχ, ενώ στην συνέχεια με την βοήθεια και του δοκαριού, σταμάτησε την προσπάθεια του Φαν Ντάικ.

Στην παράταση η Λίβερπουλ συνέχισε να… πατάει καλύτερα και έφτασε στο 94΄στο 2-1 με θαυμάσιο πλασέ του Μανέ. Η Τσέλσι ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ισοφάρισε στο 100’ με εκτέλεση πέναλτι του Ζορζίνιο μετά από ανατροπή του Τομάρι από τον Αντριαν.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε καθώς οι δυο ομάδες έδειχνα εμφανώς κουρασμένες. Πάντως η Τσέλσι είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο 113΄και να μην οδηγηθεί ο τελικός στα πέναλτι όμως ο Αντριαν απέκρουσε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Μάουντ ενώ στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Πέδρο πέρασε λίγο έξω τα αριστερό δοκάρι της του Ισπανού γκολκίπερ,.

Η διαδικασία των πέναλτι: Φιρμίνιο 1-0, Ζορζίνιο 1-1, Φαμπίνιο 2-1, Μπάρκλεϊ 2-2, Οριγκί 3-2, Μάουντ 3-3, Αλεξάντερ Αρνολντ 4-3, Εμερσον 4-4, Σαλάχ 5-4, Αμπραχαμ (Απέκρουσε ο Αντριαν).
Αξίζει να σημειωθεί ότι για πρώτη φορά σ’ ένα σημαντικό παιχνίδι Ευρωπαϊκής διοργάνωσης «σφύριξε» γυναίκα, η Γαλλίδα Στεφανί Φραπάρ που τα πήγε περίφημα.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Άντριαν, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ματίπ, Ρόμπερτσον (Αλεξάντερ – Άρνολντ 90′), Φαμπίνιο, Χέντερσον Μίλνερ (Βαϊνάλντουμ 64′), Μανέ (Οριγκί 102′), Σαλάχ, Τσάμπερλειν (Φιρμίνο 45′).

ΤΣΕΛΣΙ (Φρανκ Λάμπαρντ): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ζούμα, Κρίστενσεν (Τομόρι 83′), Έμερσον, Ζορζίνιο, Καντέ, Κόβασιτς (Μπάρκλεϊ 102′), Πούλισιτς (Άμπραχαμ 74′), Πέδρο, Ζιρού (Μάουντ 74′).