Φούτμπολ Λιγκ: «Χ» το ντέρμπι – Αύξησε ο Βόλος – Αποτελέσματα

Ισόπαλο το Ηρακλής - Κέρκυρα. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για την ομάδα του Χουάν Ρόκα στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Κέρκυρα.
Ο «Γηραιός» ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ στο 21’. Στο 20’ ο Σανδραβέλης ανέτρεψε τον Ζιαμπάρη, ο Περόνε αξιοποίησε το χτύπημα από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-0, στο 100ό του γκολ στην Ελλάδα. Λίγο μετά ο Αργεντινός τραυματίστηκε και από τη στιγμή που είχε ήδη έξι κάρτες, δέχτηκε σκοπίμως μία ακόμη για να συμπληρώσει επτά, ώστε να εκτίσει την ποινή του ενώ θα είναι τραυματίας.
Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, οι Φαίακες στο ντεμπούτο του Νίκου Αναστόπουλου έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με τρομερό γκολ του Νίκου Κρητικού, με σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Ηταν μάλιστα το πρώτο της επαγγελματικής του καριέρας.

Στα λεπτά που ακολούθησαν έγιναν ελάχιστες φάσεις, καμία άξια αναφοράς και το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μανουέλ Ρόκα): Κάχριμαν, Βιτλής, Κουτρομάνος, Γιαννίτσης, Ζιαμπάρης, Μουνιόθ, Ορφανίδης (75’ Παπαδόπουλος), Καθάριος (70’ Μπορίκο), Κωστούλας, Κλέιτον, Περόνε (30’ Νιαμπουγιού).
ΚΕΡΚΥΡΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Χαντάκιας, Ιωάννου, Κούρος, Ν. Κρητικός, Νίκιτς, Λινάρδος (78’ Αποστολίδης), Κόντος (64’ Ζορμπάς), Πασάς (93’ Θεοδωράκης), Τουράμ.
• Ατυχος στάθηκε στο παιχνίδι κόντρα στους «Φαίακες» ο Εμάνουελ Περόνε, καθώς υπέστη υποτροπή στη θλάση που τον ταλαιπωρούσε, λίγα λεπτά μετά την επίτευξη του γκολ του. Ο Αργεντινός αναμένεται να μείνει εκτός δράσης για τις επόμενες δύο αγωνιστικές στις οποίες μάλιστα θα εκτίσει και την ποινή των δύο αγωνιστικών, λόγω της έβδομης κίτρινης κάρτας που δέχτηκε απέναντι στην Κέρκυρα.

Αύξησε ο Βόλος
Ο Βόλος παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να επικρατήσει 2-1 της Δόξας Δράμας.
Ακόμη περισσότερο αύξησε την απόσταση από τους διώκτες του ο Βόλος μετά τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Δόξα Δράμας και πλέον τον χωρίζουν 14 πόντοι από την Κέρκυρα που βρίσκεται στην 3η θέση.

Οι «Μαυραετοί» παρά την πίεση που είχαν από τους γηπεδούχους από την αρχή της αναμέτρησης, κατάφεραν να προηγηθούν κόντρα στην ροή του αγώνα. Ο Δούμτσιος με κεφαλιά στο 24ο λεπτό άνοιξε το σκορ, αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Ηλιόπουλο που ισοφάρισε σε 1-1 στο 35ο λεπτό. Στη συνέχεια χάθηκαν ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, με τον Βόλο να χάνει δύο ποδοσφαιριστές με αναγκαστικές αλλαγές. Τελικά βρήκε τη λύση στο 72ο λεπτό με τον Πίσπα που έστειλε πρώτα τη μπάλα με κεφαλιά στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα.

Πλέον η Δόξα Δράμας έχασε ακόμη περισσότερο έδαφος στην βαθμολογία, ενώ ο Βόλος απέχει 11 πόντους από τον δεύτερο της βαθμολογίας Απόλλωνα Λάρισας και 14 από την τρίτη Κέρκυρα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 17ης αγωνιστικής της Φούτμπολ Λιγκ:
Εργοτέλης – Κισσαμικός 1-0