Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες: «Χρυσή» η 17χρονη Κλόι Κιμ

Σχεδόν τέλεια ήταν η «πτήση» της Αμερικανίδας Κλόε Κιμ στο halfpipe της χιονοσανίδας. Η 17χρονη (23 Απριλίου 2000) Κιμ με 98.25 στην τρίτη της προσπάθεια κατέκτησε το 3ο χρυσό μετάλλιο για τις ΗΠΑ (AP Photo/Kin Cheung)

Μπορεί να είναι μόλις 17 ετών, όμως ήταν τέλεια στο halfpipe της χιονοσανίδας και κατέκτησε δίκαια το χρυσό μετάλλιο στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες της Πιονγκτσάνγκ. Η Αμερικανίδα -με καταγωγή από τη Νότια Κορέα- έκανε καταπληκτική εμφάνιση στην τρίτη και τελευταία προσπάθειά της στον τελικό του αγωνίσματος στο «Phoenix Park» και με 98.25 σάρωσε τον ανταγωνισμό. Αλλωστε φαίνεται και από τη διαφορά που είχε από την δεύτερη την Κινέζα Τζιαγιού Λιού που είχε 89.75 βαθμούς, και από την τρίτη, την συμπατριώτισσά της, Αμερικανίδα, Αριελ Γκολντ που είχε 85.75 βαθμούς.

Η 17χρονη Κλόε Κιμ (AP Photo/Gregory Bull)

Κατέκτησε ό,τι του έλειπε
Το κομμάτι που έλειπε από το πλούσιο «παζλ» των διακρίσεών του κατέκτησε ο Μάρτσελ Χίρσερ στο αλπικό σύνθετο στους Χειμερινούς Αγώνες της Πιονγκτσάνγκ. Ο 28χρονος Αυστριακός ήρθε πρώτος στο αγώνισμα και το πρόσθεσε στους 6 παγκόσμιους τίτλους που έχει. Ο Χίρσερ ήταν μόλις… 12ος μετά την κατάβαση (1:20.56) στο «Jeongseon Alpine Centre», αλλά στο σλάλομ, ήταν ο ταχύτερος με επίδοση 45.96 και με συνολικό χρόνο 2:06.52 ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, αφήνοντας ελάχιστα πίσω του τον Γάλλο Αλεξί Πιντουρό (2:06.75), ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε άλλος ένας Γάλλος, ο Βίκτορ Μουφά-Ζεαντέ (2:07.54).
Αξίζει να σημειωθεί ότι μέχρι σήμερα η μεγαλύτερη διάκριση του Χίρσερ σε Χειμερινούς Ολυμπιακούς ήταν το ασημένιο μετάλλιο στο σλάλομ από τους Αγώνες του Σότσι το 2014.

Τα πήραν οι Σκανδιναβοί
Σκανδιναβική υπόθεση ήταν το σπριντ κλασικής τεχνικής στο σκι δρόμων αντοχής σε άνδρες και γυναίκες.
Στους άνδρες ο Νορβηγός Γιοχάνες Χόεσφλοτ Κλάεμπο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του στον τελικό σε 3:05.75 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Το ασημένιο μετάλλιο κυριολεκτικά κρίθηκε στα εκατοστά του δευτερολέπτου. Νικητής σε αυτή τη «μάχη» ήταν ο Ιταλός Φεντερίκο Πελεγκρίνο (3:07.09) που ήταν δύο εκατοστά ταχύτερος από τον Αλεξάντερ Μπολσούνοφ, ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο ως Ολυμπιακός Αθλητής από τη Ρωσία (3:07.11).
Στις γυναίκες η Σουηδή Στίνα Νίλσον δεν είχε αντίπαλο. Η 24χρονη αθλήτρια τερμάτισε με χρόνο 3:03.84 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, αφήνοντας στην δεύτερη θέση την «χρυσή» στο Σότσι Μάικεν Κάσπερσεν Φάλα από τη Νορβηγία που είχε χρόνο 3:06.87, ενώ τρίτη ήταν η Γιούλια Μπελορούκοβα ως Ολυμπιακή Αθλήτρια από τη Ρωσία (3:07.21).

Καλή εμφάνιση από Αγγέλη
Ο Απόστολος Αγγέλης «άνοιξε την αυλαία» των ελληνικών συμμετοχών στην Πιονγκτσάνγκ. Ο 24χρονος πρωταθλητής έλαβε μέρος στα προκριματικά του πρωτόγνωρου για εκείνον σπριντ κλασικής τεχνικής, όπου κατετάγη 74ος μεταξύ 80 αθλητών με επίδοση 3:47.10.
Ο πρωταθλητής από το Ανήλιο Μετσόβου δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα «Εμεινα απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοσή μου. Είναι ένα αγώνισμα στο οποίο δεν έχω συμμετοχές και δεν το γνωρίζω. Πήραμε την απόφαση να δοκιμάσω και ειλικρινά νοιώθω πολύ καλά μιας και βρέθηκα ανάμεσα στα κορυφαία ονόματα του αγωνίσματος».
Ευχαριστημένοι όμως είναι και οι άνθρωποι της ΕΟΧΑ. Ο τεχνικός σύμβουλος Τίμος Τσουρέκας μίλησε σχετικά: «Ξέραμε πολύ καλά ότι ήταν ένα δύσκολο εγχείρημα. Ο Τόλης πήγε πολύ καλύτερα απ’ ότι περιμέναμε και πέρασε σημαντικούς αθλητές με διεθνή βαθμολογία στο αγώνισμα. Αυτό δεν ήταν κάτι εύκολο. Βρέθηκε στην ίδια πίστα με τους κορυφαίους του κόσμου, σε ένα άγνωστο για εκείνο αγώνισμα που χρειάζεται πραγματικά μεγάλη εξειδίκευση».

Μικτό διπλό κέρλινγκ (AP Photo/Aaron Favila)

Μικτά διπλά Κέρλινγκ: «Χρυσός» Καναδάς
Ο Καναδάς ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό στα μικτά διπλά του Κέρλινγκ. Το δίδυμο των Κέιτλιν Λόουζ και Τζον Μόρις νίκησε 10-3 στον τελικό -του πρωτοεμφανιζόμενου αγωνίσματος στην Πιονγκτσάνγκ- την ομάδα της -παγκόσμιας πρωταθλήτριας- Ελβετίας, την οποία αποτελούσαν οι Τζένι Πέρετ και Μάρτιν Ρίος.
Το χάλκινο μετάλλιο στα μικτά διπλά του Κέρλινγκ, πήγε στους Ολυμπιακού Αθλητές από την Ρωσία και το ζεύγος Αναστασία Μπριζγκάλοβα και Αλεκσάντρ Κρουσελνίτσκι. Το ρωσικό δίδυμο, το οποίο παντρεύτηκε πέρυσι, αντιμετώπισε στον «μικρό τελικό» τους Νορβηγούς Κριστίν Σκάσλιεν και Μάγκνους Νεντρεγκότεν και επικράτησε με 8-4.

Luge: Οπως και στο Σότσι η Γκαϊζενμπέργκερ
Μετά το χρυσό μετάλλιο στο Σότσι πριν από 4 χρόνια η Ναταλί Γκαϊζενμπέργκερ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μονό λουτζ και στην Πιονγκτσάνγκ. Η Γερμανίδα -αστυνομικός στο επάγγελμα- με χρόνο 3:05.232 ολοκλήρωσε τις τέσσερις κούρσες της και υπερασπίστηκε με τον καλύτερο τρόπο την πρώτη θέση που είχε από το Σότσι. Αυτό ήταν το 3ο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο της 30χρονης αθλήτριας αφού στο Σότσι είχε πάρει και το χρυσό στην ομαδική σκυταλοδρομία.
Την δεύτερη θέση πήρε η συμπατριώτισσά της, Νταγιάνα Αϊτμπέργκερ, με επίδοση 3:05.599, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Αλεξ Γκαφ από τον Καναδά (3:05.644).

Short Track Speed Skating: Σταδιακά στην κορυφή
Το 2010 στους Χειμερινούς του Βανκούβερ ήταν τρίτη. Το 2014 στο Σότσι ανέβηκε στην 2η θέση και στην Πιονγκτσάνγκ πήγε εκεί που ήθελε, στην κορυφή και στο χρυσό μετάλλιο. Ο λόγος για την Αριάνα Φοντάνα που κάλυψε τα 500μ. σε 42.569 και, μετά την εξέταση του «photo finish» για την «πρωτιά» με την Τσόι Μιν-τζέονγκ από τη Νότια Κορέα, η οποία αργότερα ακυρώθηκε, και η Ιταλίδα αθλήτρια στέφθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα της «χρυσή» Ολυμπιονίκης.
Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Γιάρα Φαν Κέρκχοφ από την Ολλανδία που κάλυψε τα 500 μέτρα σε 43.256, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Κιμ Μπουτέν από τον Καναδά (43.881).