0-0 ο ΑΠΟΕΛ με την Αλκή (βίντεο)

Το χαμένο πέναλτι του Μοράις. Φωτογραφία από βίντεο.

Στο ισόπαλο 0-0 έμειναν ΑΠΟΕΛ και Αλκή σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Χαμένο πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ στο 8’ από τον Μοράις, με δέκα παίκτες τελείωσε το παιχνίδι το ΑΠΟΕΛ λόγω αποβολής του Σόουζα με δεύτερη κίτρινη κάρτα και από μία μεγάλη ευκαιρία για κάθε ομάδα προς το τέλος του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο η καλύτερη φάση του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 8’ όταν ο Μοράις κέρδισε πέναλτι από ανατροπή του Μάριου Ηλία. Ο αρχηγός των «γαλαζοκιτρίνων» ανέλαβε και την εκτέλεση ωστόσο αυτή τη φορά δεν ήταν εύστοχος με τον Πάρντο να αποκρούει με τα πόδια.

Στο 19’ ο Ζαχίντ δοκίμασε ένα πολύ καλό σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία του Πάρντο ενώ η επόμενη καλή στιγμή ήταν στο 36’, με τον Νσούε να κάνει μια σέντρα όμως η κεφαλιά που επιχείρησε ο Καζού ήταν άστοχη.
Στο 45’ ο Μπάλογκ μπήκε από πλάγια στην περιοχή και έκανε και το σουτ όμως έδιωξε και πάλι ο τερματοφύλακας της Αλκής.
Με την έναρξη της επανάληψης, στο 51’ ο Νατέλ επιχείρησε ένα σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Πάρντο.

Οχτώ λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μάριου Ηλία να κάνει ένα μακρινό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Βάτερμαν.
Στο 71’ άλλαξαν τα αριθμητικά δεδομένα στον αγώνα. Ο Καντάτσια έκανε δυνατό φάουλ στον Σόουζα και ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ ο οποίος ήταν ήδη κιτρινισμένος, σηκώθηκε και έσπρωξε τον αντίπαλο του με αποτέλεσμα να δεχθούν από μια κίτρινη και ο Σόουζα αφού ήταν η 2η του στον αγώνα αποβλήθηκε.
Δέκα λεπτά αργότερα η Αλκή έχασε τεράστια ευκαιρία για να σκοράρει! Ο Ιβάν Κάρλος έφυγε στην αντεπίθεση, στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, μπήκε και στην περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ όμως ο Βάτερμαν του είπε «όχι» αποκρούοντας με τα πόδια.

Ενα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του ΑΠΟΕΛ να χάσει μεγάλη ευκαιρία. Ο Νατέλ μπήκε στην περιοχή μετά από πάσα του Εφραίμ και έκανε το δυνατό σουτ όμως ο Πάρντο έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Καρλάο, Νσούε, Καζού (88’ Αλωνεύτης), Μοράις (69’ Μπέζιακ), Σόουζα, Ζαχίντ, Νατέλ, Μπάλογκ (62’ Εφραίμ).
ΑΛΚΗ: Πάρντο, Χαραλάμπους, Χαρής, Μ. Χριστοφή, Φλόρες, Καντάτσια, Τραιτσέφκσι, Σπόλιαριτς (84’ Κωνσταντίνου), Σταύρου (94’ Βασιλείου), Τριμπό, Ηλία (78’ Κάρλος).