Κύπρος

0-0 ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ

22 Νοεμβρίου 2021

Σε ένα παιγνίδι με πάρα πολλές ευκαιρίες, ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 0-0 με τον Απόλλωνα ο οποίος κέρδισε την ΠΑΕΕΚ με 3-1 νωρίτερα, να είναι ο κερδισμένος της αγωνιστικής καθώς αύξησε τη διαφορά στην κορυφή.

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο χάνοντας σωρεία ευκαιριών αλλά δεν είχε το ζητούμενο που ήταν το τέρμα.

Πολύ πιο χαμηλός ο ρυθμός στην επανάληψη σε ένα μοιρασμένο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ πήγε στους 21 βαθμούς με την ισοπαλία, 3 λιγότερους από τον πρώτο Απόλλωνα. Το ΑΠΟΕΛ με 14 βαθμούς βρίσκεται στην πέμπτη θέση.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες αλλά από την αρχή φάνηκε ότι το παιγνίδι θα είχε αρκετή δύναμη από τους παίχτες των δύο ομάδων

Το ΑΠΟΕΛ ήταν η πρώτη ομάδα που απείλησε, με τον Νατέλ στο 8’ να κάνει το διαγώνιο σουτ το οποίο απόκρουσε ο Τούμπας, με το σουτ του Σόουζα στην επαναφορά να χτυπάει σε αντίπαλο ποδοσφαιριστή.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να κερδίσει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 15’ απάντησε στις ευκαιρίες με μία δική της, ακόμα πιο μεγάλη από αυτή του Νατέλ.Ο Ρομό κατέβασε τη μπάλα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, γύρισε προς τα πίσω με τον Λουντέμο να κάνει λάθος και από τα πόδια του η μπάλα να πηγαίνει στον Μάμα. Ο Κύπριος μέσος έκανε το σουτ από εξαιρετική θέση αλλά η μπάλα χτύπησε στα πόδια του Λουντέμο και έφυγε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Ρομό έκανε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει σε κόρνερ.

Η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε να πιέζει και στο 19’ είχε σπουδαία διπλή ευκαιρία. Ο Ρομό από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ, ο Σκουφέτ απέκρουσε και στην επαναφορά ο Τρισκόφσκι με νέο σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Γενικότερα μετά το πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο διάστημα 15’ με 20’ μπορούσε να πετύχει ένα τέρμα στις ευκαιρίες που βρήκε.

Το ΑΠΟΕΛ είχε κάποια κενά στις γραμμές του με τους παίχτες της ομάδας της Λάρνακας να παίζουν πολύ στους κενούς χώρους στα μετόπισθεν της ομάδας της Λευκωσίας.

Στο 25’ η ΑΕΚ είχε νέα σπουδαία φάση για τέρμα. Ο Άνχελ γύρισε τη μπάλα από τα αριστερά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, ο Γκιούρσκο έκανε αμέσως το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Η ομάδα της Λάρνακας είχε τον ολοκληρωτικό έλεγχο του αγώνα και στο 29’ είχε νέα μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Ροζάλες έκανε την εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά, ο Ρομό έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σκουφέτ.

Η επιθετικότητα της ΑΕΚ δεν σταματούσε και πέντε λεπτά αργότερα είχε νέα μεγάλη ευκαιρία. Η μπάλα έφθασε αριστερά στον Άνχελ και μπορούσε να γυρίσει στον Τρισκόφσκι ο οποίος βρισκόταν φάτσα με το τέρμα, έκανε όμως το πλασέ με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του ΑΠΟΕΛ.

Η ομάδα της Λευκωσίας είχε ένα πολύ παθητικό ρόλο στο παιγνίδι και δεν μπορούσε να σταματήσει με τίποτα τους παίχτες της ΑΕΚ. Στο 36’ μάλιστα η ΑΕΚ είχε νέα ευκαιρία με τον Γκιούρσκο ένα κάνει το φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Στο 43’ ο Γιούρσκο είχε νέα ευκαιρία για γκολ, αλλά το σουτ του μέσα από την περιοχή απόκρουσε σε κόρνερ ο Σκουφέτ.

Ηταν ένα πρώτο ημίχρονο όπου η ομάδα της Λάρνακας ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλό της, δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες αλλά της έλειπε το ζητούμενο που ήταν το τέρμα.

Στην επανάληψη η ομάδα της Λάρνακας δεν είχε τον ίδιο γρήγορο ρυθμό με το ΑΠΟΕΛ να κερδίζει κάποια μέτρα στο γήπεδο. Μάλιστα στο 58’ ο Ζαμπάλα έκανε το σουτ, με τη μπάλα να χτυπάει στον Τόμοβιτς και να φεύγει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τούμπα.

Φθάσαμε στο 69’ για να απειλήσει σοβαρά η ΑΕΚ, με τον Ροζάλες να κάνει ένα πολύ ωραίο διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Κβιλιτάια έκανε το σουτ αλλά απόκρουσε ο Τούμπας, σε νέα καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ.

Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να διατηρήσει τον ξέφρενο ρυθμό που είχε πάρει στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα οι παίχτες του ΑΠΟΕΛ να πάρουν σημαντικές ανάσες και να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.

ΑΕΚ: Τούμπας, Αμπραχαμ, Ακοράν (65’ Τιάγκο), Ρομό (73’ Ντάρμπισαϊρ), Τρισκόφσκι (88’ Εσπινόσα), Ανχελ (88’ Τάντι), Μιλίσεβιτς, Ροζάλες, Τόμοβιτς, Γκιούρσκο (73’ Φαράζ), Μάμας.

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Καρώ, Ζαμπάλα, Σάβιτς, Βινίσιους, Σόουζα, Λουντέμο (46’ Σατσιάς), Νατέλ (80’ Ντιαβαρά), Θεοδώρου (46’ Τσεπάκ), Οκριασβίλι (89’ Εφραίμ), Κβιλιτάια.