0-1 η Αλκή τη Δόξα στο Μακάρειο (βίντεο)

Ο Ιβάν Κάρλος από κοντά κάνει το 0-1 για την Αλκή. Φωτογραφία από βίντεο.

Μεγάλη νίκη με 0-1 για την Αλκή απέναντι στην Δόξα στο Μακάρειο! Ο Ιβάν Κάρλος άνοιξε το σκορ για την Αλκή στο 42ο λεπτό και το γκολ του αποδείχτηκε χρυσό, αφού χάρισε και το τρίποντο στην ομάδα της Λάρνακας! Η Ενωση πήρε την νίκη απέναντι στον Ερμή και ανέβηκε στους 29 βαθμούς και έτσι η μάχη για την διαβάθμιση έχει ανάψει ακόμη περισσότερο.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν κυριάρχησε καμία ομάδα, με τους γηπεδούχους που είχαν περισσότερο την κατοχή της μπάλας, να ξεκινούν με περισσότερη ενέργεια στο ματς δημιουργώντας προβλήματα στην άμυνα της Αλκής που δεν… πληγώθηκε χάρη και στις καίριες επεμβάσεις του Ούρκο Πάρντο.

Λουίς Κάρλος (3’) και Μπόλιεβιτς (7’) δοκίμασαν τα αντανακλαστικά του τερματοφύλακα της Αλκής, ενώ στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια ανέβηκαν περισσότερο και ουσιαστικά στην δεύτερη ευκαιρία άνοιξαν το σκορ με τον Ιβάν Κάρλος στο 42’ να αξιοποιεί την σέντρα του Κωνσταντίνου και την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων.

Πανομοιότυπο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ, οι γηπεδούχοι για να ξαναμπούν στην μάχη της νίκης και η Αθάνατη για να διευρύνει το προβάδισμά της.

Παρά τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν η Αλκή διαχειρίστηκε το προβάδισμα μέχρι τέλους και απέδρασε από το Μακάρειο με την νίκη που τις δίνει περισσότερες πιθανότητες για να παραμείνει στην κατηγορία.
ΔΟΞΑ: Γκρέμσλ, Περέιρα, Σωτηρίου, Τίνκου (64’ Νελσίνιο), Παπαφώτης (64’ Χατζηβασίλης), Λουίς Κάρλος, Μπατέλ, Μπόλιεβιτς, Αλεξάνδρου, Ζατλ (75’ Παβλόφ), Μιτρέα.
ΑΛΚΗ: Πάρντο, Σερφά, Ιβάν Κάρλος (87’ Hλία), Μπελαμειρί, Κωνσταντίνου (83’ Τριμπό), Σπόλιαριτς, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού (57’ Χαραλάμπους), Φλόρες, Σταρόκιν.