1-0 η ΑΕΚ τον ΑΠΟΕΛ (βίντεο)

Ο Γκονζάλεθ με γυριστό σουτ κάνει το 1-0. Φωτογραφία από βίντεο.

Σε παιγνίδι που έγινε στην «Αρένα» η ΑΕΚ επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 1-0. Οι Λαρνακείς αγωνιζόταν από το 60ο λεπτό με 10 ποδοσφαιριστές αφού αποβλήθηκε ο Ακοράν με δεύτερη κίτρινη κάρτα ωστόσο κατάφερε να πάρει το παιγνίδι με γκολ του Γκονζάλεθ στο 60ο λεπτό. Απίστευτη η πορεία της ΑΕΚ στα πλέι-οφ, αφού με την σημερινή νίκη έφτασε στις 5, έχοντας επιπλέον μια ισοπαλία και μόλις μια ήττα. Για ακόμα ένα παιγνίδι το ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να κερδίσει τους «κιτρινοπράσινους» και έχασε την ευκαιρία για να μεγαλώσει την διαφορά από τον δεύτερο Απόλλωνα στους έξι βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιγνίδι με στόχο να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για το ΑΠΟΕΛ στο 6ο λεπτό. Ο Ντε Βινσέντι έκανε το σουτ εκτός περιοχής ωστόσο ο Τόνιο απομάκρυνε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ απείλησε με σουτ του Σάστρε ωστόσο ο Βάτερμαν ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα. Ακολούθησε ένα αρκετά ισορροπημένο παιγνίδι με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν την μεγάλη ευκαιρία. Το ΑΠΟΕΛ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι στο 40ο λεπτό ωστόσο ο Τόνιο απομάκρυνε με δυσκολία.

Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στο παιγνίδι και μόλις στο 51ο λεπτό απείλησε την ομάδα της Λάρνακας. Ο Γιάκολις έκανε την μπαλιά στην περιοχή, ο Νατέλ έπιασε την κεφαλιά ωστόσο έστειλε την μπάλα έξω. Στο 60ο λεπτό ο Ακοράν αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από δυνατό φάουλ στον Σόουζα αφήνοντας την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές για περίπου ένα μισάωρο. Παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 66ο λεπτό μετά από γυριστό σουτ του Γκονζάλεθ παίρνοντας το προβάδισμα σε ένα σημαντικό σημείο του παιγνιδιού. Στο 79ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ έφτασε κοντά στην ισοφάριση μετά από δυνατό σουτ του Βιντιγκάλ ωστόσο ο Τόνιο απομάκρυνε σε κόρνερ με υπερένταση. Στο 90+5’ το ΑΠΟΕΛ απώλεσε τεράστια ευκαιρία για να πάρει κάτι από το παιγνίδι, αφού ο Ντε Βινσέντι από πλεονεκτική θέση στην περιοχή, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Τόνιο.

ΑΕΚ: Τόνιο, Γκονζάλες, Τρουγιόλς, Γκαρσία, Σάστρε, Κάσες, Ακοράν, Τζέφρεν (67’ Τέτε), Ακίνο (23’ Φλοριάν), Γιάννου, Τρισκόφσκι (74’ Λαρένα).
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Καρλάο, Ιωάννου, Γιάκολις, Μοράις (72’ Βιντιγκάλ), Καζού (77’ Μπέζιακ), Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Νατέλ, Σόουζα.