1-0 η Πάφος την ΑΕΚ Λάρνακας (βίντεο)

Το γκολ της Πάφου στο 1-0 επί της ΑΕΚ. Φωτογραφία από βίντεο.

Η Πάφος σημείωσε τεράστια νίκη στο «Στέλιος Κυριακίδης» επί της ΑΕΚ με σκορ 1-0.

Με την ΑΕΚ να διατηρεί τον έλεγχο τον κινήσεων κύλησαν τα πρώτα λεπτά στο «Στέλιος Κυριακίδης», με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν τρόπους για να δημιουργήσουν τις συνθήκες για το προβάδισμα. Οι Λαρνακείς επιχείρησαν τόσο με οργανωμένες προσπάθειες όσο και από στημένες φάσεις να απειλήσουν την εστία του Μολ ο οποίος δεν ανησύχησε ιδιαίτερα.

Με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία κυρίως με το στοιχείο του αιφνιδιασμού και την αντίπαλη άμυνα σε ανισορροπία να φτιάξουν ευκαιρίες για το γκολ δοκιμάζοντας τα αντανακλαστικά του Τόνιο με σουτ από τον Ζάντερ στο 18’ και με τον Χολτ στο 32’.

Οι Λαρνακείς με κύρια πηγή κινδύνου προσπάθησαν να σκοράρουν όμως ο Σκοπιανός τρεις φορές (10’, 30’, 32’) δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει όπως θα ήθελε τις ενέργειες του.

Η Πάφος κατάφερε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να πάρει προβάδισμα όταν ο Ζάντερ έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Ράσιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στον Νέμετς ο οποίος με προβολή άνοιξε το σκορ. Το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται δικαίως για το γκολ – οφσάιντ.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ άσκησε πίεση με σκοπό την γρήγορη ισοφάριση όμως δεν μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια ισορρόπησαν με την ΑΕΚ όμως να είναι η ομάδα που είχε την κατοχή της μπάλας. Στο 65’ ο Γιάννου ανατράπηκε από τον Φόλμπρεχτ στην περιοχή με τον Μολ να εξουδετερώνει την εκτέλεση πέναλτι από τον Λαρένα διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Στο 69’ οι αριθμητικές ισορροπίες διαφοροποιήθηκαν με τον Ζίβουλιτς να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το παιχνίδι… άνοιξε περισσότερο απόρροια των νέων δεδομένων με την ΑΕΚ πιο επιθετική και την Πάφο να διατηρεί τα όπλα για να κάνει ξανά την ζημιά στην αντεπίθεση.
Στην συνέχεια οι δύο προπονητές προσάρμοσαν τις αλλαγές στις συνθήκες που δημιουργήθηκαν και στις ανάγκες των ομάδων τους με την ΑΕΚ να γίνεται πιο επιθετική και την Πάφο να έχει ως πρώτιστο στόχο την διαφύλαξη των υπέρ της δεδομένων.
Στα τελικά στάδια του αγώνα η ΑΕΚ πίεσε περισσότερο τους γηπεδούχους που διαχειρίστηκαν με ιδανικό τρόπο το προβάδισμα και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, ο διαιτητής απέβαλε επίσης τους δύο τεχνικούς για αψιμαχίες.
ΠΑΦΟΣ (Ζέλικο Κόπιτς): Μολ, Σιρόκ (83’ Φιλιώτης), Χολτ, Μπάνγκαρντ, Ζάντερ, Κουλς, Φόλμπρεχτ, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο (75’ Καρώ), Νέμετς, Ράσιτς (69’ Ντόβπνια).
ΑΕΚ (Aντονι Ιραόλα): Τόνιο, Ιγκόρ Σίλβα, Ιωάννου (70’ Γκαρσία), Τρουγιόλς, Γκονζάλες, Λαρένα (73’ Ρουσιάς), Ακοράν (62’ Τέτε), Χέφελ, Τομάς, Τρισκόφσκι, Γιάννου.