1-0 ο ΑΠΟΕΛ πήρε το ντέρμπι

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε το παιχνίδι στο «Τάσος Μάρκου» (Αρχείο AP Photo/Petros Karadjias)

Στο σπουδαίο ντέρμπι κορυφής το ΑΠΟΕΛ ήταν αυτό που επικράτησε με 1-0 χάρις σε γκολ του αρχηγού του Νούνο Μοράις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο. Από μία κόκκινη κάρτα για τις δύ ομάδες. Για την ΑΕΛ αποβλήθηκε ο Τεϊσέιρα και για το ΑΠΟΕΛ ο Ιωάννου.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με ελάχιστες φάσεις είτε από την μια πλευρά είτε από την άλλη με τις δύο ομάδες να παίζουν κυρίως παιχνίδι κέντρου ενώ δεν έλειψαν και τα λάθη και από τις δύο πλευρές.
Χαρακτηριστικά στα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου είχε δύο τελικές η ΑΕΛ και μία το ΑΠΟΕΛ.
Η πρώτη τελική της ΑΕΛ ήταν μια κεφαλιά του Γκαστανιάγα που κατέληξε στην αγκαλιά του Βάτερμαν στο 12’ ενώ πέντε λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα ο Τεϊσέιρα έκανε την κεφαλιά όμως έστειλε την μπάλα άουτ.
Η μοναδική καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 42’. Ο Νσούε έκανε την σέντρα, ο Μπάλογκ αμαρκάριστος και χωρίς καμία πίεση έκανε την κεφαλιά όμως έστειλε και αυτός την μπάλα άουτ.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Αντάμοβιτς δοκίμασε ένα γυριστό σουτ εκτός περιοχής ωστόσο ήταν εντελώς άστοχο.
Με την έναρξη της επανάληψης και στο 53’ είχαμε μια χαμένη προϋπόθεση για την ΑΕΛ. Ο Ντα Σίλβα με μια εξαιρετική κάθετη βρήκε τον Αβραάμ στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, άνοιξε αρκετά το κοντρόλ όμως και πήγε πλάγια. Επιχείρησε μια μπαλιά όμως πέρασε ανεκμετάλλευτη.
Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η παράβαση έγινε από τον Τεϊσέιρα που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Μοράις ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, ήταν εύστοχος και έκανε το 1-0 για το ΑΠΟΕΛ.
Στο 69’ είχαμε μια καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ ήταν κάτοχος της μπάλας, έκανε και ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πρόσεκ.

Στο 78’ έμεινε και το ΑΠΟΕΛ με 10 παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης στον Ιωάννου για φάουλ στον Μακρή μόλις έξω από την μεγάλη περιοχή. Το φάουλ όμως πέρασε εντελώς ανεκμετάλλευτο από την ΑΕΛ.
Στο 91’ έχασε μια τεράστια ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ο Αρτυματάς έκανε το σουτ στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Εφραίμ την έστειλε μόλις έξω
ΑΕΛ: Πρόσεκ, Τεϊσέιρα, Γκαστανιάγα, Νταβόρ, Ντα Σίλβα (68’ Αντόνια), Λαφράνς, Μακρής, Γκοντάλ, Κυριάκου (5’ Αβραάμ – 77’ Μαρκόσκι), Γουίλερ, Αντάμοβιτς.
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Νσούε, Μερκής, Βούρος, Ιωάννου, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Νατέλ (86’ Αρτυματάς), Μπαλόγκ (63’ Εφραίμ).