1-1 Ομόνοια και Ανόρθωση (βίντεο)

Το 1-0 από την Ομόνοια από στημένη μπάλα. Φωτογραφία από βίντεο.

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Ομόνοια και Ανόρθωση, με τις 2 ομάδες να φτάνουν τους 13 βαθμούς κα να χάνουν την ευκαιρία να πάρουν ένα πολύτιμο τρίποντο.
Ο Ραμίρες άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 18ο λεπτό, ενώ ο Ντουγκλάο με ένα άπιαστο σουτ έκανε το 1-1 στην εκπνοή του πρώτου μέρους.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ομόνοια να κρατάει περισσότερο την μπάλα στην κατοχή της και να προσπαθεί να βρει τους χώρους για να φτιάξει ευκαιρίες. Οι 2 ομάδες μέχρι το πρώτο 15λεπτο δεν είχαν κάποια αξιόλογη ευκαιρία στον αγώνα πέραν από ένα σουτ του Σοάρες και ένα του Λαβόρδε.

Η Ομόνοια αξιοποίησε την υπεροχή της και άνοιξε το σκορ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκόμες ο Ραμίρες άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 18ο λεπτό.
Μετά την επίτευξη του γκολ από πλευράς Ομόνοιας, η Ανόρθωση προσπάθησε και κράτησε περισσότερο μπάλα, θέλοντας να φτάσει γρήγορα στην ισοφάριση. Στο 39’ ο Λαβόρδε με μια όμορφη ατομική ενέργεια, πέρασε αρκετούς παίκτες, βρέθηκε σε θέση για σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω!
Εκεί που όλα έδειχναν πως η Ομόνοια θα πάει με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, ένα απίστευτο σουτ του Ντουγκλάο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και έκανε το 1-1 για την Ανόρθωση δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου! Ετσι η Ανόρθωση με την σειρά της αξιοποίησε την υπεροχή της από το σημείο που είχε δεχτεί το γκολ και μετά.

Στην επανάληψη οι 2 ομάδες δεν είχαν δείξει κάτι το αξιοσημείωτο στα πρώτα λεπτά πέραν από πολλές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή. Από το 65’ και μετά οι 2 ομάδες είχαν κάποια σουτ με Ντάρμπισαϊρ (2) και Εγγλέζου με τους τερματοφύλακες να αποκρούουν σε όλες τις περιπτώσεις. Λίγο μετά μέσα σε ένα λεπτό Ντάρμπισαϊρ και Μπέκα απείλησαν ξανά χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.
Το παιχνίδι άνοιξε αρκετά στα τελευταία λεπτά με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει, χωρίς ωστόσο κάποια ομάδα να πετύχει το γκολ της νίκης και έτσι έμειναν στο 1-1.
ΟΜΟΝΟΙΑ: Mεχίας, Βύντρα, Πρέτσε, Λόρα, Μανρίκε, Κατελάρης (69’ Κούσουλος), Σοάρες, Γκόμεθ, Αντόνια (56’ Ντάρμπισαϊρ), Λόπες (81’ Χριστοφή), Ραμίρες.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Δημητρίου, Μπεσάτ, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Στρούνα, Βίκτορ, Πράνιτς (46’ Εγγλέζου), Ράγιος, Μικελτάντζε (89’ Οικονομίδης), Λαβόρδε (62’ Σισέ), Ντούρις.