2-0 η Αλκή την Νέα Σαλαμίνα (βίντεο)

Ο Ηλία «κρεμάει» τον Βεσελόφσκι για το 2-0. Φωτογραφία από βίντεο.

Σπουδαία νίκη για την Αλκή που κέρδισε με 2-0 την Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος». Στο 14ο λεπτό ο Σπόλιαριτς και στο 90+4’ ο Ηλία τα γκολ για την «αθάνατη» που πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα. Πισωγύρισμα το αποτέλεσμα για την Νέα Σαλαμίνα που δεν πραγματοποίησε καθόλου καλή εμφάνιση.

Στο πρώτο μέρος η Νέα Σαλαμίνα μπήκε καλύτερα στον αγώνα, είχε την κατοχή της μπάλας και κυκλοφορούσε με μεγάλη ευκολία την μπάλα ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία. Στο 14ο λεπτό, η Αλκή άνοιξε το σκορ με τον Σπόλιαριτς να πλασάρει εύστοχα σε κενή εστία εκμεταλλευόμενος την ασυνεννοησία μεταξύ του Βεσελόφσκι και του Ντομίνκεζ. Απ’ εκεί και πέρα, η ομάδα της Αμμοχώστου έβαλε πίεση στην «αθάνατη» και στο 29ο λεπτό απώλεσε μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Κίνγκσλεϊ να περνά πάνω από τα δοκάρια. Η Αλκή αμυνόταν μαζικά και λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα της αφού στο 45+1’ ο Μπελαμεϊρί έφυγε μόνο απέναντι στον Βεσελόφσκι ωστόσο έστειλε την μπάλα έξω. Ενα λεπτό αργότερα η Νέα Σαλαμίνα απώλεσε τεράστια ευκαιρία με τον Τιάγκο να κάνει το σουτ, ωστόσο ο Πάρντο απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στην επανάληψη η Νέα Σαλαμίνα ξεκίνησε απ’ εκεί που έμεινε στο πρώτο μέρος με σκοπό να πετύχει το γρήγορο γκολ. Παρ’ όλα αυτά η Αλκή ήταν εκείνη που απείλησε, αφού στο 50ο λεπτό το σουτ του Σπόλιαριτς σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκί. Η Νέα Σαλαμίνα προσπαθούσε να φτάσει σε κάποιο γκολ ωστόσο η μαζική άμυνα της Αλκής δεν της επέτρεπε να φανεί απειλητική. Στο 58ο λεπτό η ομάδα της Λάρνακας απώλεσε νέα ευκαιρία με τον Μπελαμεϊρί να κάνει το σουτ ωστόσο ο Βεσελόφσκι απομάκρυνε με δυσκολία την μπάλα. Απ’ εκεί και πέρα η «αθάνατη» διαφύλαξε το υπέρ της αποτέλεσμα και στο 90+4’ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Ηλία πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη.

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Σταύρου (74’ Καντάτσια), Κάρλος (86’ Ηλία), Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς (72’ Κωνσταντίνου), Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν.
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Φουστάρ, Κίνγκλσεϊ, Ντομίνκεζ (46’ Κωστή), Χριστοφόρου, Μαρκάσα, Τιάγκο, Μιντίκκης, Νούρ, Κορέια (80’ Σιαθάς), Ελουντού (61’ Σικόρσκι).