Κύπρος

2-0 η ΑΕΚ Λάρνακας την ΑΕ Λεμεσού

28 Νοεμβρίου 2021

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι στο «Τσιρείου» κόντρα στην ΑΕΛ με 2-0, χάρις στα γκολ των Γκιούρσκο στο 14ο λεπτό και Φαράζ στο 94. Eπιασε στην κορυφή με 24 βαθμούς τον Απόλλωνα η ομάδα της Λάρνακας, παρέμεινε στους 12 βαθμούς η ΑΕΛ. Ακύρωσε πέναλτι για την ΑΕΛ μέσω VAR o Νικολάου.

Η πρώτη ευκαιρία ήταν στο 2ο λεπτό για τους γηπεδούχους. Ο Τόρες έκανε την μπαλιά από τα δεξιά, ο Τσάβες πρόλαβε και έβαλε την προβολή με τον Μιλίσεβιτς να κόβει πάνω στην γραμμή.

Στο 13ο λεπτό ο Γκιούρσκο με πλασέ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Βοζίνια και έβαλε την ΑΕΚ σε θέση οδηγού.

Δύο λεπτά αργότερα ο Τόμοβιτς γύρισε στον Τούμπα, ο Τόρες μπήκε στην φάση και βρέθηκε στο έδαφος. Ο διαιτητής Νικολάου έδειξε πέναλτι όμως με την παρέμβαση του VAR πήρε πίσω την απόφασή του.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΛ προσπάθησε να απειλήσει χωρίς να φτιάξει κάτι ουσιαστικό και το 0-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Καλύτερο από πλευράς θεάματος το 2ο ημίχρονο. Ακοράν για την ΑΕΚ και Μαΐντεβατς για την ΑΕΛ είχαν τελικές εκτός στόχου ενώ στο 54΄ο Γκιούρσκο έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ του, με του σουτ του να καταλήγει άουτ.

Στο 56’ ο Μηνάς Αντωνίου βρήκε τον Μαΐντεβατς μόνο στην μεγάλη περιοχή του Τούμπα όμως το τελείωμα του δεν ήταν το ιδανικό.

Η ΑΕΚ βρήκε ξεκάθαρη ευκαιρία στο 63’ όταν ο Τούμπας εκτέλεσε το ελεύθερο, ο Ρόμο έπιασε την κεφαλιά και έστρωσε στον Τρισκόφσκι που βρέθηκε τετ α τετ με τον Βοζίνια. Ο Σκοπιανός έκανε το τελείωμα όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Δοκάρι για την ΑΕΚ με τον Φαράζ στο 84’ μετά την μπαλιά του Γκιούρσκο. Στις καθυστερήσεις ο Φαράζ πλάσαρε από μακριά σε άδεια εστία για το τελικό 0-2.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Νταβόρ, Τσάβες (46’ Τσέποβιτς), Τόρες (42’ Ντάβερβελντ), Εουλερ, Ριέρα (60’ Γεωργίου), Αντωνίου (70’ Θεμιστοκλέους), Παπαφώτης, Ριστέφσκι, Πελέ (46’ Μαΐντεβατς).

AEK: Τούμπας, Τάντι (59’ Μίκελ), Ροσάλες, Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Λέδες, Μάμας (59’ Γκονζάλεθ), Ακοράν (70’ Φαράζ), Γκιούρσκο, Τρισκόφσκι (85’ Εσπινόσα), Ρόμο (85’ Ντάρμπισαϊρ).