Κύπρος

2-0 ο Απόλλωνας την Ομόνοια

16 Ιανουαρίου 2022

Μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα ο οποίος επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας. Οι πράσινοι έκαναν δυο σοβαρά λάθη με αποτέλεσμα οι «γαλάζιοι» να τα εκμεταλλευτούν και να πετύχουν δυο γκολ.

Στο 26ο λεπτό μετά από προσπάθεια του Νταμπό και αυτογκόλ του Χούμποτσαν, ήρθε το 1-0. Ο Γιάνγκα στο 63ο λεπτό έκανε το 2-0. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 32 βαθμούς, ενώ η Ομόνοια έμεινε στους 24 βαθμούς.

Ο Απόλλωνας μπήκε με διάθεση στο ξεκίνημα και ήταν πιο δραστήριος, ενώ η Ομόνοια προσπαθούσε σταδιακά να ισορροπήσει το παιχνίδι. Στο 26ο λεπτό ο Νταμπό έφυγε από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα μέσα, αυτή κτύπησε στον Χούμποτσαν και κατέληξε στα δίκτυα για το 1-0!

10 λεπτά μετά το γκολ, ο Ιλιεφ έκανε ένα σουτ από απόσταση, αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Στο 40ο λεπτό ο Μιξ πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό, ο Τζιωνής από καλή θέση έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ένα σουτ του Ζράντι έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς να έχει αρκετές φάσεις, αλλά να έχει μπόλικες μονομαχίες στην μεσαία γραμμή. Στο 61 ο Τσέποβιτς από κοντά σημάδεψε τον Γιοβάνοβιτς χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.

Στο 63ο λεπτό ο Λέζιακς λανθασμένα γύρισε την μπάλα στον Φαμπιάνο, ο Γιάνγκα μπήκε στην φάση, πέρασε τον Φαμπιάνο και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0! Σουτ του Ιλιεφ στο 67’πέρασε έξω. Στο 87’ένα σουτ του Κίκο πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στις καθυστερήσεις ο Γιοβάνοβιτς έβγαλε μεγάλη απόκρουση και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Χ. Κυριάκου, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Σπόλιαριτς (69’ Νογιόκ), Ζράντι (81’ Αλεσάμι, 90+1’ Β. Γιοβάνοβιτς), Ίλιεφ (90+1’ Ψύχας), Γιάνγκα, Νταμπό (81’ Αλμπάνης).

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κίκο, Χούμποτσαν (62’ Παναγιώτου), Λανγκ, Λέτσγιακς, Λοΐζου, Γκόμεθ, Ντίσκερουντ, Τζιωνής, Λοΐζου (74’ Μποτεάκ), Κακουλλής (74’ Ασάντε), Τσέποβιτς (85’ Ψάλτης).