2-1 η ΑΕΛ την Ομόνοια (βίντεο)

Στο 74‘ με σκόρερ τον Νιλς Τεξέιρα η ΑΕΛ γύρισε το παιχνίδι. Φωτογραφία από βίντεο.

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες η ΑΕΛ κατάφερε να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας της Ομόνοιας με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή.

Η Ομόνοια ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ όμως η κόκκινη του Κατελάρη άλλαξε τα δεδομένα και στην επανάληψη η ΑΕΛ το «γύρισε» με γκολ των Ρομάν και Τεξέιρα. Πέναλτι έχασε ο Ντα Σίλβα. Μόλις στην πρώτη καλή φάση του αγώνα η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Γιόρντι Γκόμεθ. Η φάση ξεκίνησε από κλέψιμο του Κούσουλου στο χώρο του κέντρου, ο Ραμίρεζ έκανε την σέντρα, ο Λόπες με τακουνάκι άφησε στον Γκόμεθ ο οποίος νίκησε τον Βοζίνια και έγραψε το 0-1.
Στην επόμενη καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι. Η φάση ήταν στο 27’ με τον Τόρες να ανατρέπεται από τον Πρέτσε μέσα στην περιοχή και τον Σωτηρίου να σφυρίζει την παράβαση. Ο Αλεξ Ντα Σίλβα ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ήταν άστοχος. Γλίστρησε την ώρα της εκτέλεσης και έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Μεχίας. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, στο 39’ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες.

Ο Φάνος Κατελάρης ανάτρεψε αντικανονικά τον Τόρες, δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Τρία λεπτά αργότερα ο Τόρες έκανε ένα γύρισμα στην περιοχή όμως ο Λόρα πρόλαβε και έδιωξε την τελευταία στιγμή προ του Χουράδο. Στις καθυστερήσεις, στο 45+3’ ο Ραμίρεζ δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Με την έναρξη της επανάληψης, η ΑΕΛ έχασε μια καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Τεξέιρα έκανε την σέντρα, ο Χουράδο έκανε την κεφαλιά όμως ο Μεχίας έδιωξε σε κόρνερ. Στο 55’ η Ομόνοια έχασε μεγάλη ευκαιρία να μεγαλώσει το προβάδισμα της. Ο Κούσουλος έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε μόλις έξω. Αυτό που έψαχνε η ΑΕΛ το πέτυχε στο 57’.

Ο Ρομάν ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι δευτερόλεπτα πριν, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, πήρε την μπάλα στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και με ένα πανέμορφο σουτ νίκησε τον Μεχίας και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Μια καλή φάση για την ΑΕΛ στο 65’ με κεφαλιά του Χουράδο όμως η μπάλα πέρασε έξω. Η ΑΕΛ κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή στο 74’ με σκόρερ τον Νιλς Τεξέιρα!

Ο Νταβόρ έκανε μαγική μπαλιά από το χώρο του κέντρου, ο δεξιός ακραίος αμυντικός της ΑΕΛ βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Ομόνοιας και με άψογο πλασέ νίκησε τον Μεχίας για το 2-1. Στο 86’ ο Κούσουλος επιχείρησε ένα συρτό σουτ όμως η μπάλα πέρασε έξω χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα τον Βοζίνια. Από εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΛ πήρε το πολύ σημαντικό τρίποντο.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Ν. Τεϊσέιρα, Α. Τεϊσέιρα, Λαφράνς, Γουίλερ, Αντάμοβιτς, Ζτραβκόφσκι, Ντα Σίλβα (71΄ Μαρκόσκι), Τόρες, Αβραάμ (56΄ Ρομάν), Χουράδο (78΄ Μυτίδης).
ΟΜΟΝΟΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Μεχίας, Λόρα, Βύντρα, Πρέτσε (86΄ Μόντες), Μανρίκε, Κούσουλος, Κατελάρης, Γκόμες, Σοάρες, Λόπες (71΄ Αντόνια), Ραμίρεζ (57΄ Ντάρμπισαϊρ).