2-1 η Πάφος τον Ερμή (βίντεο)

Ο Νγκαγκά ανατρέπει τον Ράσιτς εντός περιοχής και πέναλτι για την Πάφο. Φωτογραφία από βίντεο.

Ιδιαίτερα σημαντική νίκη πέτυχε η Πάφος απέναντι στον Ερμή με 2-1. Η παφιακή ομάδα με αυτή την νίκη πάει στους 17 βαθμούς (9η θέση) και προσπερνά την Ενωση και την Αλκή στην βαθμολογία, αφήνοντας τις στους 16 βαθμούς. Ο Ερμής με την ήττα του μένει κολλημένος στην τελευταία θέση και τους 9 βαθμούς. Ο Νέμετς άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 58’με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0. Ο Μαύρου μείωσε για τον Ερμή σε 2-1 στο 78’.
Με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στην Πάφο, με τα πρώτα λεπτά η μπάλα να κινείται κυρίως στον χώρο του κέντρου.

Στο 10ο λεπτό το σουτ του Ντίντακ πέρασε έξω, ενώ στο 18ο λεπτό ο Ράσιτς έδωσε στον Ανγκούλο που έκανε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα όμως να περνά έξω. Εξω πέρασε και το μακρινό σουτ του Μπουλά στο 22ο λεπτό. Ο Ανγκούλο έκανε νέο μακρινό σουτ στο 27ο λεπτό αλλά και αυτή την φορά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας. Η καλύτερη φάση μέχρι αυτό το σημείο, ήταν ένα σουτ του Ντίντακ στο 31ο λεπτό το οποίο κατέληξε κόρνερ μετά από παρέμβαση του τερματοφύλακα της Πάφου.

Στο 36ο λεπτό είχαμε μια απίστευτη ευκαιρία για την Πάφο! Η μπάλα ξέφυγε από τον Ανγκούλο που ήταν σε θέση για να σουτάρει, έφτασε στον Ράκελς που από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, χάνοντας πραγματικά μια τεράστια ευκαιρία.

Η Πάφος έδειχνε να πατά καλύτερα και τελικά άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό με τον Νέμετς. Ο Ράσιτς έδωσε στον Σιρόκ που έφευγε από τα δεξιά, αυτός σημάδεψε τον Νέμετς που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0! Στις καθυστερήσεις ο Μπουλά εκτέλεσε ένα φάουλ με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα και να φεύγει σε κόρνερ.
Στο 56ο λεπτό σε μια φάση με τον Νγκαγκά και τον Ράσιτς στην περιοχή, ο Δημητρίου είδε το σπρώξιμο του πρώτου στον 2ο, και έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Νέμετς εκτέλεσε και στο 58ο λεπτό έκανε το 2-0!

Στο 70ο λεπτό, ο Ράκελς έπιασε ένα καλό φαλτσαριστό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μαρτίνιουκ είχε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής, με τον Μολ να πέφτει και να αποκρούει.
Ο Ερμής έκανε αλλαγές και κατάφερε να αντιδράσει στο 78ο λεπτό, όταν ο Μαύρου μετά από μια φάση διαρκείας στην περιοχή, κατάφερε από κοντά να μειώσει σε 2-1.

Στο 85ο λεπτό ο Νγκαγκά, εκτέλεσε ένα φάουλ, αλλά ο Μολ έπεσε σωστά και απέκρουσε.
ΠΑΦΟΣ: Μολ, Χολτ, Σιρόκ, Ράσιτς, Ζάντερ, Φόλπρεχτ (90+4 Ιμπραΐμ), Μπανγκαάρντ, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο (88’ Ντόβπνια), Νέμετς, Ράκελς (77’ Λουλίνια).
ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Πουτζιουρής, Κατσιατή (58’ Μακρίεφ), Μαρτίνιουκ, Ντεβέσα (69’ Μαύρου), Μαλόν, Ψάλτης, Κουατσίκα, Ενγκαγκά, Μπουλά, Ντε Μέλο.