2-2 στο ΓΣΠ για ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ (βίντεο)

Στο 84ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Μπέζιακ ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 1-2. Φωτογραφία από βίντεο.

Μεγάλο παιχνίδι στο ΓΣΠ με πρωταγωνιστές το Τρισκόφσκι και Μπέζιακ που σημείωσαν από 2 γκολ, στο ισόπαλο 2-2! Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα 2 γκολ, ωστόσο το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε μέσα σε 2 λεπτά!
Ο Τρισκόφσκι άνοιξε το σκορ στο 65’, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 75’έκανε το 0-2! Στο 84’ο Μπέζιακ μείωσε σε 1-2 ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα! Στους 46 βαθμούς το ΑΠΟΕΛ, στους 36 η ΑΕΚ!
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, χωρίς να απειλούν ιδιαίτερα. Κυρίως είδαμε μερικά μακρινά σουτ και μερικά στημένα που δεν έφεραν όμως κάτι το αξιοσημείωτο. Η μοναδική καλή στιγμή ήρθε στο 31’ όταν ο Βιντιγκάλ έπιασε το σουτ αλλά ο Τόνιο μάζεψε εύκολα.

Από εκείνο το σημείο και μετά το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο, επέβαλε τον ρυθμό του και έχασε ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Στο 32’ ο Νατέλ ήταν σε εξαιρετική θέση αλλά ο πρώτος βοηθός λανθασμένα σήκωσε την σημαία για οφσάιντ, ενώ στο 33’ την τελευταία στιγμή ο Καταλά πρόλαβε τον Νατέλ πριν βγει φάτσα με τον Τόνιο.
Στο 36 είχαμε την μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα, όταν ο Νατέλ μπροστά από την εστία ανενόχλητος έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια! Η φάση ξεκίνησε μετά από πάσα του Γιάκολις.

Στο 50’ ο Τρισκόφσκι έφυγε στην αντεπίθεση αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Το ΑΠΟΕΛ πίεζε για το γκολ, ωστόσο η ΑΕΚ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 65’ αφού ο Τρισκόφσκι με πλασέ εντός περιοχής έκανε το 0-1! Στο επόμενο λεπτό το ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Καρλάο να φεύγει λίγο έξω. Ακολούθησαν 2 άστοχα σουτ από την ΑΕΚ μέσα στα επόμενα λεπτά.
Στο 73’ γκολ του Σόουζα ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, ενώ στο 75’ ο Γιάννου έδωσε πάσα πάρε – βάλε στον Τρισκόφσκι που έκανε το 0-2!

Το παιχνίδι άνοιξε για τα καλά με το ΑΠΟΕΛ να ανεβάζει την πίεση και να μειώνει στο 84ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Μπέζιακ, ενώ στο 85’ το παιχνίδι έγινε 2-2 με νέα κεφαλιά του ίδιου ποδοσφαιριστή! Και στις δύο περιπτώσεις η πάσα ήρθε από τον Εφραίμ με το 2ο γκολ να έρχεται από κόρνερ.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μερκής, Καρλάο, Ιωάννου, Γιάκολις, Καζού (68’ Μπέζιακ), Σόουζα, Γκέντσογλου, Τάμαρι (78’ Εφραίμ), Νατέλ, Βιντιγκάλ (82’Μπάλογκ).
ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Καταλά, Λαρένα, Τέτε, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκαρσία, Κάσες, Τζέφρεν (79’ Αντωνιάδης), Γιάννου (90’ Ακίνο).