3-0 η Αϊντχόφεν τον Απόλλωνα Λεμεσού (βίντεο)

Βαριά ήττα με 3-0 γνώρισε ο Απόλλωνας στο Αϊντχόβεν και με 4-0 στην Κύπρο. Φωτογραφία από βίντεο.

Σε ένα «εφιαλτικό» δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλωνας δέχθηκε την ήττα με από την Αϊντχόφεν και πλέον τα πράγματα δυσκόλεψαν αρκετά όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση. Για τους Ολλανδούς σκόραραν οι Ιχατέρεν (47’), Γκάκπο (56’) και Ντάμφρις (61’).

Στο πρώτο μέρος η Αϊντχόφεν μπήκε δυνατά στο παιγνίδι με σκοπό να βρει το γρήγορο γκολ ωστόσο ο Απόλλωνας στάθηκε εξαιρετικά στο ανασταλτικό κομμάτι και δεν επέτρεψε στους Ολλανδούς να φανούν απειλητικοί. Μάλιστα με την πάροδο του χρόνου οι κυανόλευκοι ανέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο και με δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για κάποιο γκολ κυρίως με τον πολύ επικίνδυνο Γιαννιώτα. Στο 29ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ αφού το σουτ του Γιαννιώτα χτύπησε σε αμυνόμενο και άλλαξε πορεία, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Αϊντχόφεν απομάκρυνε με υπερένταση.

Στην επανάληψη η Αϊντχόφεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ με το «καλημέρα» αφού στο 47ο λεπτό μετά από εξαιρετική αντεπίθεση, ο Ιχατέρεν βρέθηκε μόνος στην περιοχή και με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-0 για τους Ολλανδούς. Εννιά λεπτά αργότερα η Αϊντχόφεν έφτασε στο 2-0 με τον Γκάκπο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μολ με όμορφο φαλτσαριστό σουτ. Οι Ολλανδοί δεν έμειναν εκεί αφού στο 61ο λεπτό ο Ντάμφρις έγραψε το 3-0 προ κενής εστίας μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα του Απόλλωνα. Στο 73ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού έφτασε κοντά στο γκολ ωστόσο η κεφαλιά του Περέιρα πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μολ. Eξι λεπτά αργότερα ο Παπουλής βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει τον Ζετ που μάζεψε εντυπωσιακά.

ΑΪΝΤΧΟΒΕΝ: Ζετ, Βίργκεφερ, Μπομγκάρντι, Μάλεν, Μπεργκβάιν, Γκουτιέρες, Ροσάριο, Γκάκπο (84’ Χέντριξ), Ντάμφρις, Ιχατέρεν (81’ Μήτρογλου), Μποσκάλι (90’ Λάτο).
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Μολ, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Ζελάγια, Πέδρο, Αγκίρε, Γιαννιώτας (62’ Περέιρα), Κυριάκου, Γιούστε, Σαρδινέρο (67’ Παπουλής), Γκακπέ (76’ Πίττας).