3-0 ο Απόλλωνας την ΑΕΛ στη Λεμεσό

Από την καλοζυγισμένη κεφαλιά του Ρομπέρζ το 0-2 του Απόλλωνα. Φωτογραφία από βίντεο.

Ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής στο Λεμεσιανό ντέρμπι αφού ήταν κατά πολύ καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, και έτσι επικράτησε με 3-0. Σκόρερς για τους «κυανόλευκους» οι Σακέτι και Ρομπέρζ (2). Απογοητευτική η ΑΕΛ τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά που δεν θύμισε σε τίποτα την ομάδα που βλέπαμε σε προηγούμενους αγώνες.

Μονόλογος το πρώτο ημίχρονο για τον Απόλλωνα ο οποίος ήταν εμφανώς καλύτερος από την ΑΕΛ, κρατούσε περισσότερο μπάλα, είχε ευκαιρίες και πέτυχε και δύο γκολ. Αντίθετα οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν αγνώριστοι, και χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι δεν έκαναν ούτε και μια τελική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 6ο λεπτό με τον Περέιρα να κάνει μια σέντρα, απέκρουσε ασταθώς ο Πρόσεκ και ο Γουίλερ πρόλαβε τελευταία στιγμή να διώξει.
Στην επόμενη ευκαιρία του ο Απόλλωνας άνοιξε και το σκορ. Στο 22ο λεπτό έγινε μια μπαλιά στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Τζούνιορ έδιωξε όμως η μπάλα έφτασε στο Σακέτι ο οποίος με ένα εξαιρετικό ευθύβολο σουτ νίκησε τον Πρόσεκ για το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα άλλη μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους «κυανόλευκους». Ο Περέιρα έκανε ένα άπιαστο σουτ όμως για κακή του τύχη η μπάλα βρήκε πρώτα στο δοκάρι και μετά έφυγε άουτ.
Στο 30ο λεπτό Ντόσα και Γκοντάλ δεν συνεννοήθηκαν καλά, ο Περέιρα έκλεψε την μπάλα και βγήκε απέναντι από τον Πρόσεκ όμως το πλασέ του δεν ήταν καλό και έφυγε άουτ την ίδια ώρα που περίμενε εντελώς μόνος του στην περιοχή ο Παπουλής.

Οι «κυανόλευκοι» εξαργύρωσαν την υπεροχή τους με γκολ σ το 45’ της αναμέτρησης. Ο Πέδρο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ρομπέρζ εντελώς αμαρκάριστος με μια πανέμορφη κεφαλιά σημάδεψε σωστά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πρόσεκ για το 2-0.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας συνέχισε να είναι καλύτερος με τον Παπουλή να χάνει μια ευκαιρία στο 53ο λεπτό. Μπήκε στην περιοχή, έκανε και το πλασέ όμως η μπάλα κόντραρε στο Ντόσα.
Μια καλή στιγμή για την ΑΕΛ ήρθε από στημένη φάση στο 68ο λεπτό. Ο Αλεξ Ντα Σίλβα εκτέλεσε απευθείας φάουλ από μακριά όμως η μπάλα έφυγε μόλις πάνω από την εστία του Βάλε.

Ο Απόλλωνας πέτυχε και τρίτο γκολ στο 77ο λεπτό. Ο Πέδρο εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια θέση, ο Παπουλής έκανε το σουτ, κόντραρε η μπάλα σε αμυντικό και έφτασε στον Ρομπέρζ ο οποίος με ένα απίστευτο σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 3-0.
ΑΕΛ: Πρόσεκ, Γουίλερ, Ντόσα, Γκοντάλ, Τεξέιρα, Γκαστανιάγα, Αντάμοβιτς, Αντόνια (69’ Αβράαμ), Αγκάνοβιτς (60’ Ντα Σίλβα), Σρανζ (46’ Μακρής), Χουράδο.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Βασιλείου, Ρομπέρζ, Γιούστε (84’ Ουεντραόγκο), Πέδρο, Σακέτι, Χάμπος, Περέιρα (34’ Σκέμπρι), Παπουλής, Σαρδινέρο, Ζελάγια (80’ Φαουπάλα).