3-0 ο Απόλλωνας την Αλκή (βίντεο)

Στο 30’ ο Περέιρα κάνει το 2-0 με κοντινή προβολή (φωτογραφία από βίντεο).

Το ζητούμενο στο παιχνίδι με την Αλκή πήρε ο Απόλλωνας ο οποίος επικράτησε με 3-0 και ανέβηκε ακόμη περισσότερο στην βαθμολόγια και έχει 22 βαθμούς όσους έχει και η ΑΕΛ η οποία αγωνίζεται με την Νέα Σαλαμίνα την Κυριακή.
Ο Περέιρα άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με ένα πανέμορφο γκολ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 30’έκανε το 2-0. Μάλιστα με τα 2 του γκολ έφτασε στα 9 και είναι στην 1η θέση του πίνακα των σκόρερ. Στο 74ο λεπτό ο Φαουπάλα έκανε το 3-0 και άνοιξε λογαριασμό με την φανέλα του Απόλλωνα.

Μετά από αυτή την νίκη ο Απόλλωνας έχει ανέβει στους 22 βαθμούς, ενώ η Αλκή έμεινε στους 4.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα, χωρίς όμως να έχει την μεγάλη φάση μέχρι το 18ο λεπτό που ο Περέιρα άνοιξε το σκορ με ένα γκολ-ποίημα.

Στο 30’ο Περέιρα έκανε το 2-0 με κοντινή προβολή μετά από πάσα του Ζελάγια και έφτασε τα 9 γκολ στο πρωτάθλημα, καθαρίζοντας ουσιαστικά και το παιχνίδι… Στην συνέχεια του πρώτου μέρους ο Απόλλωνας έλεγχε τον ρυθμό και προσπαθούσε να φτάσει σε 3ο γκολ δείχνοντας διάθεση να ρίξει τους ρυθμούς αφού πλέον τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρυθμοί σε γενικές γραμμές έπεσαν, ενώ στο 58’η Αλκή είχε ένα δοκάρι με τον Κωνσταντίνου στην μεγαλύτερη της φάση μέχρι εκείνο το σημείο.

Στο 75ο λεπτό ο Φαουπαλά με όμορφο τελείωμα έκανε το 3-0 και πέτυχε το 1ο του γκολ με την φανέλα του Απόλλωνα. Στην συνέχεια ο Απόλλωνας έδειξε να προσπαθεί για να φτάσει σε 4ο γκολ ωστόσο ο Πάρντο είχε μερικές καλές αποκρούσεις και κράτησε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Βασιλείου, Ζοάο Πέδρο, Οεαντραόγκο, Κυριάκου, Σακέτι, Σκέμπρι (70’ Σουμά), Περέιρα (46’ Φαουπάλα), Σαρδινέρο, Μάγκλιτσα, Ζελάγια (60’ Ντανίλο Σπόλιαριτς).
ΑΛΚΗ: Πάρντο, Κυπριανού, Φλόρες, Σερφά, Σταρόκιν, Ακόστα, Χαραλάμπους (72’ Μπελαμεϊρί), Κωνσταντίνου (85’ Χαρή), Σταύρου, Κατάντσια (80’ Αντωνίου), Ηλία.