Κύπρος

3-0 ο ΑΠΟΕΛ στην έδρα του Εθνικού Αχνας

15 Ιανουαρίου 2022

Ο ΑΠΟΕΛ πέρασε με νίκη από την έδρα του Εθνικού Αχνας με σκορ 3-0, ενώ είχε ευκαιρίες να ανεβάσει τον δίκτυ του σκορ σε μεγαλύτερο νούμερο. Κβιλιτάι, Νατέλ και Σατσιάς οι σκόρερ για τους «γαλαζοκίτρινους» που έφτασαν τους 23 βαθμούς. Παραμένει στον πάτο με 8 βαθμούς ο Εθνικός.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και στο πρώτο δεκάλεπτο έφτιαξαν δύο ευκαιρίες για γκολ. Στο 3’ ο Κβιλιτάια είχε την πρώτη τελική για το ΑΠΟΕΛ με το σουτ του να καταλήγει άουτ. Στο 8’ ο Νατέλ πλάσαρε τον Μπογκαντίνοφ από πλάγια θέση όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πιέζει 11’ ήταν σειρά του Ντογκαλά να δοκίμασε το μακρινό σουτ, με τον τερματοφύλακα του Εθνικού να διώχνει. Οι «γαλαζοκίτρινοι» στο 20’ εξαργύρωσαν την υπεροχή τους με τον Κβιλιτάια. Ο Ντογκλά έβγαλε τον Γεωργιανό μόνο με τον Μπογκαντίνοφ, με τον επιθετικό του ΑΠΟΕΛ να πλασάρει πάνω από τον Σκοπιανό για το 0-1. Στο 34’ο Νατέλ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδα του με εκπληκτικό πλασέ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή για το 0-2.

Το ημίχρονο έκλεισε με ευκαιρίες εκατέρωθέν. Στο 40’ ο Ντογκαλά με ατομική προσπάθεια έφτασε απέναντι στον τερματοφύλακα του Εθνικού όμως το πλασέ του κατέληξε κόρνερ. Στο 43’ο Ντούρις όπλισε και ήταν έτοιμος για την ισοφάριση όμως ο Θεοδώρου την τελευταία στιγμή έδιωξε τον κίνδυνο.

Δεν είχε τις ίδιες ευκαιρίες το β’ ημίχρονο με την πρώτη καλή ευκαιρία να καταγράφετε στο 65’όταν η κεφαλιά του Ντούρις ανάγκασε τον Σκουφέτ να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ. Δέκα λεπτά αργότερα το ΑΠΟΕΛ έφτασε και σε 3ο γκολ με σουτ του Σατσιά από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη. Ακολούθησε ωραίο σουτ του Εφραίμ στο 78’ το οποίο κατέληξε άουτ καθώς και ένα σουτ του Μάριου Ηλία από πλευρά Εθνικού στο 81’.

Στο 85’ ο Εθνικός έψαξε το γκολ της τιμής όμως ο Σκουφέτ είπε όχι στο πλασέ του Βοιτκόφσκι. Ενα λεπτό αργότερα ο Οκριαβσίλι έχασε ένα πανέυκολο γκολ, μόνος με τον τερματοφύλακα.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Πηλέας, Περατικός (30’ Φόλμπρεχτ), Καρασάουσκς (65’ Βοϊτκόφσκι), Χουντόμπιακ, Ζάκπα (46’ Μ.Ηλία), Κυπριανού (65’ Ελουντού), Μάζουρεκ, Ταράσοφς, Χολ (52’ Αδωνη), Ντούρις.

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Θεοδώρου, Βινίσιους, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Νταουσβίλι (46’ Σατσιάς), Σόουζα, Ντε Βινσέντι (75’ Λουντέμο), Ντονγκαλά (75’ Εφραίμ), Νατέλ (61’ Οκριασβίλι), Κβιλιτάια.