Κύπρος

3-0 της Ομόνοιας επί του Αρη στο ΓΣΠ

21 Νοεμβρίου 2021

Νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας για την Ομόνοια, η οποία επικράτησε του Αρη στο ΓΣΠ με 3-0.
Ο Τσέποβιτς στο 28ο λεπτό άνοιξε το σκορ από τα 11 βήματα, ενώ ο Λανγκ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκανε το 2-0. Στο 90+6’ ο Ντούρις έκανε το 3-0 μετά από εκτέλεση πέναλτι.
Πριν την έναρξη του αγώνα η Ομόνοια ενημέρωσε για τον τραυματισμού του Μπασιρού, ενώ από το παιχνίδι αποχώρησαν με πρόβλημα οι Γιούστε και Τσέποβιτς
Μετά από αυτή την νίκη η Ομόνοια ανέβηκε στους 13 βαθμούς, ενώ ο Αρης έμεινε στους 19 βαθμούς.
Στο 4ο λεπτό ο Στεπίνσκι έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από σέντρα έκανε το σουτ που πέρασε μόλις έξω, ενώ και η Ομόνοια στην συνέχεια προσπάθησε να κάνει κάποιες ευκαιρίες, σε ένα ανοικτό παιχνίδι. Στο 22ο λεπτό ο Λανγκ πήρε την θέση του τραυματία Γιούστε.
Στο 26ο λεπτό ο Γκόμεθ κέρδισε το πέναλτι, με τον Τσέποβιτς να το… εκτελεί στο 28’ και να ανοίγει το σκορ.
Στο 43ο λεπτό ο Σιμιόν έκανε ένα σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω.
Στο 45+2’ ο Λέζιακς εκτέλεσε το φάουλ και στην επαναφορά ο Λανγκ έκανε το 2-0.
Στο 58ο λεπτό ο Στεπίνσκι από κοντά έστειλε την μπάλα μετά από σέντρα-σουτ του Σπόλιαριτς, αλλά σωστά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
Στο 69ο λεπτό ο Στεπίνκσι έπιασε ένα δυνατό φαλτσαριστό σουτ το οποίο τράνταξε το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ουζόχο.
Στο 73ο λεπτό ο Ουζόχο έκανε μεγάλη απόκρουση σε κεφαλιά του Σικόρσκι, λίγο μετά ο Στεπίνκσι με ένα σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 83ο λεπτό ένα σουτ του Κίκο από πλάγια θέση έφυγε πάνω από τα δοκάρια. 6 λεπτά μετά ο Κακουλλής έκανε σουτ και κέρδισε ένα κόρνερ.
Στο 96’ ο Κακουλλής ανατράπηκε από τον Σίλντενφελντ με τον Ντούρις να εκτελεί το πέναλτι και να κάνει το 3-0.
ΟΜΟΝΟΙΑ (Χένινγκ Μπεργκ): Ουζόχο, Σέχου, Γιούστε (22’ Λανγκ), Χούμποτσαν, Λέτσγιακς, Γκόμεθ, Ντίσκερουντ, Λοΐζου (79’ Ντούρις), Τζιωνή (66′ Ζαχαρίου), Παπουλής (79’ Κίκο), Τσέποβιτς (46’ Κακουλλής).
ΑΡΗΣ (Λιάσος Λουκά): Βανά, Γιαγκό, Σίλντεφελντ, Ρονκάλια (61’ Μπράουν), Καζού (46’ Ντελμίρο), Σιμιόν (61’ Ραντούντ), Σπόλιαριτς (70’ Σικόρσκι), Φράγκος, Κβάσουκ (46’ Μονέ-Πακέ), Μπαμπίκα, Στεπίνσκι.

Οι Μαϊάμι Χιτ κέρδισαν τους Σέλτικς στη Βοστώνη (111-101) με ένα άνευ προηγουμένου μπαράζ τρίποντων (23/43, 53,5%) το βράδυ της Τετάρτης και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs της Ανατολής.