3-1 η Ομόνοια την ΑΕΛ (βίντεο)

Ο Ντάρμπισαϊρ βάζει το πόδι και 3-1 η Ομόνοια. Φωτογραφία από βίντεο.

Η Ομόνοια επικράτησε για την 3η αγωνιστική των πλέι-οφ της ΑΕΛ με 3-1 στο ΓΣΠ. Γκολ και ασίστ από τον Μαρίνο Τζιωνή, επέστρεψε στα γκολ ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ. Ηταν η πρώτη νίκη για τους «πράσινους» στα πλέι οφ, 4η σερί ήττα για την ομάδα της Λεμεσού. Οι «πράσινοι» έλεγχαν τον αγώνα και ήταν μπροστά στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο από το γκολ του Τζιωνή. Στο β’ ημίχρονο ο Γουΐλερ (81’) έφερε το ματς στα ίσα. Η Ομόνοια έβγαλε αντίδραση και με τον Ραμίρεζ (83’) και Ντάρμπισαϊαρ (90’) πήρε την νίκη. Η ΑΕΛ βρίσκεται σε κακή κατάσταση και αδυνατεί να κερδίσει στα πλέι οφ.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Ομόνοια να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ από την πλευρά της η ΑΕΛ αμυνόταν σωστά. Το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση.
Το πρώτο σουτ του αγώνα ήταν στο 15’ για τους πράσινους με τον Μαυρία, ωστόσο ήταν άστοχο. Δυο λεπτά αργότερα οι «γαλαζοκίτρινοι» πήγαν να απειλήσουν για πρώτη φορά αλλά ο Χουράδο δεν βρήκε την μπάλα όπως ήθελε.

Στο 24’ η ομάδα του Αναστασίου κατάφερε να ανοίξει το σκορ με σκόρερ τον Τζιωνή. Αρχικά ο Ραμίρεζ έκανε το σουτ με τον Πρόσεκ να αποκρούει την μπάλα ασταθώς, αλλά στην επαναφορά ο Τζιωνής από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0.
Δυο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ απείλησε με απευθείας φάουλ του Ντα Σίλβα αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Στο 36’ οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν το 1-1 με τον Αντάμοβιτς ο οποίος έφυγε μόνος απέναντι από τον Μεχίας αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι.
Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ να είναι στο 1-0.

Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος καταγράφηκε στο 49’ για την ομάδα της Λευκωσίας με τον Ατζακούν να φεύγει μόνος απέναντι στο Πρόσεκ αλλά καθυστέρησε να κάνει το σουτ και η ευκαιρία έκανε «φτερά».
Στο 58’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Τεξέιρα αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε και πήγε σε κόρνερ. Στο 63’ ο Ραμίρεζ έκανε το σουτ αλλά ήταν άστοχο.
Η ΑΕΛ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 81’, με σκόρερ τον Γουΐλερ με σουτ μετά από ωραία ατομική ενέργεια και ασίστ του Ντα Σίλβα.

Ωστόσο οι «πράσινοι» απάντησαν άμεσα και συγκεκριμένα στο 83’. Ο Τζιωνής μέσα από την περιοχή έδωσε στον Ραμίρεζ ο οποίος με ωραίο πλασέ έκανε το 2-1.
Λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης ο Ματ με προβολή μέσα από την περιοχή έκανε το 3-1 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.
ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Κούσουλος, Γκαφούρ, Μότα, Μανρίκε, Σοάρες (69’ Κολοβός), Γκόμεθ, Ατζαγκούν, Τζιωνής (88’ Ντάρμπισαϊρ) Μαυρίας (84’Λοέ) Ραμίρεζ.
ΑΕΛ: Πρόσεκ, Ντόσα, Αβραάμ, Νταβόρ, Ντα Σίλβα, Γκοντάλ, Χουράδο, (64’ Μακρής), Γουΐλερ, Ν. Τεξέιρα, Τζαρζίνιο (78’ Μυτίδης) Αντάμοβιτς.