3-1 η Ομόνοια τη Νέα Σαλαμίνα (βίντεο)

Ο Δημήτρης Κολοβός (αριστερά) με σουτ κάνει το 2-0. Φωτογραφία από βίντεο.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ομόνοια στο ΓΣΠ απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα με το τελικό σκορ να φτάνει στο 3-1. Κλειστό το πρώτο μέρος, ανοικτό και με 4 γκολ το δεύτερο! Πρωταγωνιστής ο Κολοβός που μπήκε στο 53’ και πέτυχε 2 γκολ και έδωσε την ασίστ για το 3ο.

Ο Κολοβός έκανε το 1-0 για την Ομόνοια στο 58ο λεπτό, ενώ στο 65’ με δεύτερο γκολ έκανε το 2-0. Ολα αυτά ενώ είχε περάσει στον αγώνα στο 53’ και δίκαια χαρακτηρίζεται ως πρόσωπο του αγώνα, αφού στο 73’ έδωσε και ασίστ στον Ραμίρες για το 3-1. Μείωσε ο Τιάγκο στο 70’ σε 2-1 για την Νέα Σαλαμίνα πριν σκοράρει για το 3-1 η Ομόνοια.
Μετά από αυτή την νίκη η Ομόνοια ανέβηκε στους 23 βαθμούς και μείωσε την απόσταση από την Νέα Σαλαμίνα που έμεινε στους 26.
Με κλειστό παιχνίδι από τις 2 ομάδες ξεκίνησε ο αγώνας στο ΓΣΠ με τις προϋποθέσεις για γκολ να είναι ελάχιστες. Η Ομόνοια κρατούσε περισσότερο μπάλα και η Σαλαμίνα στο δικό της μισό κλεισμένη καλά περίμενε να βγει στην αντεπίθεση.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία μέχρι το 25’ άνηκε στην Νέα Σαλαμίνα όταν ο Σικόρσκι μπροστά από τον Μεχίας έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 30’ ο Κίνγκσλεϊ δεν μπόρεσε από κοντά να βρει την μπάλα που έφυγε κόρνερ. Η Ομόνοια μέχρι αυτό το σημείο απειλούσε κυρίως με κάποια σουτ από απόσταση. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τίποτα άλλο το ιδιαίτερο με το σκηνικό να μην αλλάζει.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους στο 46’ είχαμε καλή στιγμή για την Ομόνοια με τον Ραμίρες από κοντά να κάνει το σουτ αλλά ο Αλμπόγκε ήταν σε ετοιμότητα. Στο 52’ το σουτ του Κορέια απέκρουσε σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Μεχίας.
Η Ομόνοια μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον Κολοβό στο 58’, 5 λεπτά μετά που πέρασε στο παιχνίδι μετά από σέντρα του Μαυρία στην περιοχή. Ο ίδιος παίκτης στο 65’ με πλασέ έκανε το 2-0.
5 λεπτά αργότερα η Νέα Σαλαμίνα μείωσε σε 2-1 με δυνατό σουτ του Τιάγκο! Η χαρά της Νεάς Σαλαμίνας δεν κράτησε πολύ αφού στο 73’ ο Κολοβός έδωσε ασίστ στον Ραμίρες που από κοντά έκανε το 3-1!

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι άνοιξε πολύ αφού και η Νέα Σαλαμίνα ήταν αναγκασμένη να ψάξει τα γκολ.
ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Βύντρα, Γκαφούρ, Λόρα, Λόπες (74’ Πρέτσε), Λόε, Γκόμες, Αλεξ (53’ Κολοβός), Ατζαγκούν, Μόντες (53’ Μαυρίας), Ραμίρες.
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ:Αλμπόγκε, Φουστάρ, Χριστοφόρου, Μιντίκκης (83’ Kωστή), Κορέια, Νουρ (66’ Ρέινολντς), Μαργκάσα, Τζαϊλσον, Σικόρσκι (60’ Τιάγκο), Κίνγκσλεϊ, Ελουντού.