3-1 ο ΑΠΟΕΛ τον Απόλλωνα

(AP Photo/Petros Karadjias)

Το ΑΠΟΕΛ έφυγε θριαμβευτής για ακόμη μια φορά από το Τσίρειο Στάδιο επικρατώντας του Απόλλωνα με 3-1 παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ο Ζελάγια άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα στο 48, ωστόσο οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν την ολική ανατροπή με γκολ των Νατέλ (65’), Τάμαρι (68’) και Σόουζα (78’).
Στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά καλά στα πρώτα λεπτά, ωστόσο σταδιακά ο Απόλλωνας έπαιρνε την πρωτοβουλία των κινήσεων και επέβαλε τον ρυθμό του δημιουργώντας αρκετές προϋποθέσεις για γκολ, ωστόσο δεν υπήρχαν ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ πέρα από μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βασιλείου στο 18’ όπου απέκρουσε ο Ρομό.

Από την πλευρά του το ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερνε να βρει τους διαδρόμους για να μπει με αξιώσεις στην περιοχή του Βάλε, με το τέλος του ημιχρόνου να δείχνει μηδέν τελικές προσπάθειες για τους φιλοξενούμενους.
Οπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε και το δεύτερο με τους κυανόλευκους στην πρώτη τους τελική στην επανάληψη να ανοίγουν το σκορ. Στο 48’ ο Απόλλωνας βγήκε στην αντεπίθεση, ο Παπουλής έκανε μια κεφαλιά και βρήκε Ζελάγια που ανάμεσα σε Καρλάο και Ιωάννου κατάφερε να μπει στην περιοχή και με πλασέ έγραψε το 1-0.
Οι φιλοξενούμενοι στο 65’ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Τάμαρι ανατράπηκε από τον Ρομπέρζ με τον διαιτητή να σφυρίζει την παράβαση. Ο Νατέλ ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος και έγραψε το 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν την ολική ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Τάμαρι. Ο Ιορδανός πήρε τη μπάλα κοντά στο χώρο του κέντρου, έκανε την κούρσα, μπήκε στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Βάλε για το 2-1.
Στο 78’ το ΑΠΟΕΛ πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Νατέλ με μπαλιά βρήκε τον Τάμαρι στην περιοχή, ο Ιορδανός γύρισε πίσω στον Σόουζα ο οποίος με ένα εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 3-1.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Βασιλείου, Γιούστε, Ρομπέρζ, Πέδρο, Χάμπος (62’ Μάρκοβιτς), Σακέτι, Παπουλής, Σαρδινέρο, Σκέμπρι (74’ Φαουπάλα), Ζελάγια.
ΑΠΟΕΛ: Ρομό, Μερκής, Καρλάο, Ιωάννου, Γιάκολις, Καζού, Γκέντσογλου, Σόουζα, Τάμαρι (95’ Μοράις), Μπέζιακ (87’ Αλωνεύτης), Νατέλ (82’ Βιντιγκάλ).