3-1 ο Απόλλωνας στην Αλκή (βίντεο)

Ο Μπρου γράφει το 1-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Φωτογραφία από βίντεο.

Ο Απόλλωνας «καρδιοχτύπησε» αφού είδε την Αλκή να ισοφαρίζει το ματς στην επανάληψη, ωστόσο κατάφερε να «καθαρίσει» το παιγνίδι στο «Αμμόχωστος» μέσα σε δύο λεπτά, κερδίζοντας την «αθάνατη» με 3-1. Για την ομάδα της Λεμεσού σκόραραν οι Ζελάγια (8’), Μπρου (69’) και Σκέμπρι (71’), ενώ για την Αλκή μείωσε προσωρινά ο Κάρλος στο 64ο λεπτό.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιγνίδι, ωστόσο ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που κατάφερε να ανοίξει το σκορ από πολύ νωρίς. Αρχικά η Αλκή ζήτησε πέναλτι στο 5ο λεπτό για ανατροπή του Κάρλος από τον Σελίμοβιτς ωστόσο ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιγνίδι. Τρία λεπτά αργότερα ο Ζελάγια κέρδισε το πέναλτι μετά από ανατροπή του Σταρόκιν και δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ από τα έντεκα βήματα, γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του. Στο 23ο λεπτό η Αλκή απώλεσε μεγάλη ευκαιρία έτσι ώστε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Ακόστα έκανε το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή, ωστόσο ο Βάλε απομάκρυνε ενστικτωδώς σε κόρνερ. Στο 37ο λεπτό η «αθάνατη» έχασε νέα ευκαιρία αφού το σουτ του Ακόστα μέσα από την περιοχή έφυγε έξω.

Στην επανάληψη η Αλκή μπήκε καλύτερα, προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση και τα κατάφερε στο 64ο λεπτό. Ο Καντάτσια έκανε το πλασέ, και ο Κάρλος με κοντινή προβολή έφερε το ματς στα ίσα για την «αθάνατη». Η ισοφάριση της Αλκής κτύπησε «καμπανάκι» για τον Απόλλωνα που μέσα σε δύο λεπτά κατάφερε να καθαρίσει το παιγνίδι. Στο 69ο λεπτό ο Μπρού έγραψε το 2-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σκέμπρι έκανε το 3-1 με κοντινή κεφαλιά. Από εκεί και πέρα η Αλκή προσπάθησε να ανέβει ωστόσο ο Απόλλωνας έκλεισε σωστά του χώρους, ενώ δημιούργησε και τις προϋποθέσεις για τέταρτο γκολ με αποκορύφωμα την φάση στο 88’ όπου ο Παπουλής γύρισε στον Περέιρα που δεν μπόρεσε να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα. Κάπου εκεί το παιγνίδι έφτασε στο τέλος του με τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει τρεις πολύτιμους βαθμούς ενώ θα πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο ντέρμπι που ακολουθεί κόντρα στο ΑΠΟΕΛ.

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Χαραλάμπους, Σερφά, Σταύρου, Κάρλος (78’ Μπανταρά), Μπελαμεϊρί (78’ Τριμπό), Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα, Γουίκς (61’ Καντάτσια), Σταρόκιν.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Στυλιανού, Πέδρο, Σελίμοβιτς, Ουεντραόγκο, Σακέτι, Μπρου (78’ Χάμπος), Παπουλής, Περέιρα, Σαρντινέρο (67’ Σκέμπρι), Ζελάγια (78’ Καραγιόλ).