3-2 η Ανόρθωση τον Ερμή

Πανηγύρια των παιχτών της «Κυρίας».

Σε ένα ανοικτό παιγνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», η Ανόρθωση επικράτησε του Ερμή με 3-2 και μάλιστα με ανατροπή, σε ένα παιγνίδι που είχε δύο πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα. Για την Ανόρθωση σκόραραν οι Στεφανέλι (36’), Σίλντενφελντ (54’) και Ντούρις (70’). Για τον Ερμή σκόραραν οι Ντε Μέλο (24’) και Μπουλά (81’).

Στο πρώτο μέρος έγινε ένα ανοικτό παιγνίδι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό του. Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που απείλησε για πρώτη φορά, αφού στο 16ο λεπτό ο Ντούρις έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Μπουφ να επιχειρεί να απειλήσει ανεπιτυχώς με τακουνάκι. Ο Ερμής ανέβασε ρυθμούς και στο 24ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Πηλέας έκανε την μπαλιά στην περιοχή και ο Ντε Μέλο έγραψε το 1-0 για την ομάδα της Αραδίππου με δυνατή κεφαλιά. Πέντε λεπτά αργότερα οι «φτεροπόδαροι» απώλεσαν μεγάλη διπλή ευκαιρία έτσι ώστε να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Ο Ντε Μέλο έκανε το δυνατό σουτ, ο Δημητρίου απομάκρυνε με υπερένταση ενώ στην επαναφορά ο Ντεβέσα έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Η Ανόρθωση απείλησε με τον Ντούρις στο 30ο λεπτό και έξι λεπτά αργότερα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Μπεσάτ έκανε την μπαλιά στην περιοχή, ο Στεφανέλι έπιασε την δυνατή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φιρινίδη.

Στην επανάληψη η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα στο παιγνίδι και μόλις στο 54ο λεπτό κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ. Ο Πράνιτς έκανε την μπαλιά στην περιοχή και ο Σίλντενφελντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο πλασέ. Στο 70ό λεπτό η «Κυρία» κέρδισε πέναλτι για χέρι του Ψάλτη, με τον Ντούρις να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 79ο λεπτό ο Ερμής κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Μπουλά από τον Μπεσάτ με τον πρώτο να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Δημητρίου, Κοφί, Σίλντενφελντ,Στρούνα, Μπεσάτ, Μπουφ (63’ Εγγλέζου), Ντούρις, Βίκτορ, Πράνιτς, Ιωάννου (77’ Παναγιώτου), Στεφανέλι (86’ Κατσαράβα).
ΕΡΜΗΣ: Φιρινίδης, Κατσιατή, Ντεβέσα (75’ Γεωργίου), Πηλέας (63’ Μαύρου), Ψάλτης, Φυλακτού, Κουατσίκα, Λαγός (54’ Πούννας), Μπανούσης, Μπουλά, Ντε Μέλο.