4-2 η Αλκή τον γηπεδούχο Ερμή (βίντεο)

Ο Μπελαμεϊρί στο 22’ κάνει το 1-3 για την Αλκή. Φωτογραφία από βίντεο.

Μεγάλο διπλό για την Αλκή επί του Ερμή με 4-2. Η «Αθάνατη» παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο, γύρισε τα εις βάρος της δεδομένα και πήρε τρίποντο – ανάσα. Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι ο Ερμής που μετά την νέα του ήττα έμεινε μόνος ουραγός στο πρωτάθλημα.

Τρελό παιγνίδι στο «Αμμόχωστος» στο πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να δημιουργούν πολλές φάσεις για γκολ. Αφού οι δυο ομάδες είχαν από μια καλή ευκαιρία, ο Ερμής άνοιξε το σκορ στο 7’ με τον Ταραλίδη που έφθασε τα 4 γκολ στο πρωτάθλημα. Η… απάντηση της Αλκής ήταν άμεση και αφού ισοφάρισε με τον Ματιάς Σπόλιαριτς στο 10’, γύρισε το παιγνίδι τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Σταύρου. Οι φάσεις διαδέχονταν η μια την άλλη και η Αλκή πέτυχε και τρίτο γκολ με το Μπελαμεϊρί στο 22’. Ο κ. Ντε Ντέους προχώρησε άρον άρον σε αλλαγή με τον Ψάλτη να περνά στο παιγνίδι, όμως ο Κάρλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4 στο 29’. Ο Ερμής προσπάθησε να ξανά μπει στο παιγνίδι όμως ο Πάρντο με 2-3 σημαντικές αποκρούσεις κράτησε το σημαντικό προβάδισμα των 3 τερμάτων στην ομάδα του.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε όμως δεν έλειψαν οι φάσεις, κυρίως από την Αλκή που βρήκε 3-4 καλές ευκαιρίες για να σημειώσει και άλλα τέρματα. Ο Ερμής από την πλευρά του αν και δεν ήταν απειλητικός κατάφερε να μειώσει με τον Κατσιατή στο 77ο λεπτό. Να σημειώσουμε ότι στο β’ ημίχρονο οι δυο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι.

ΕΡΜΗΣ (Ζοάο Ντε Ντέους): Παπαδόπουλος, Γκουλόν, Πουτζουρής (63’ Δημητρίου), Ταραλίδης, Μαύρου, Ντεβέσα, Κιπιάνι (71’ Κατσιατής), Μαλόν, Φυλακτού, Εμπαλό (27’ Ψάλτης), Γεωργίου.
ΑΛΚΗ (Κώστας Σακκάς): Πάρντο, Σταύρου, Ιβάν Κάρλος (86’ Ηλία), Μπελαμεϊρί, Χαρή, Σπόλιαριτς (83’ Χαραλάμπους), Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού, Φλόρες.