4-3 η ΑΕΛ μέσα στο Μακάρειο (βίντεο)

Στο 74’ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μακρή έγινε το 2-4. Φωτογραφία από βίντεο.

Δραματική νίκη πανηγύρισε η ΑΕΛ που επικράτησε με σκορ 4-3 της Δόξας στο Μακάρειο μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με ανατροπές και απίστευτη εξέλιξη.

Η λεμεσιανή ομάδα κατάφερε να πάρει το τρίποντο μετά από ένα επιθετικό ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 62’ με την κεφαλιά του Χατζηβασίλη. Σε εκείνο το διάστημα πέτυχε δύο τέρματα ο Μακρής στο 62’ και στο 74’, ενώ σκόραρε και Λαφράνς στο 72’. Το σκορ για την ΑΕΛ άνοιξε ο Χουράδο με το 8ο του γκολ στην σεζόν, ενώ ισοφάρισε στο 13’ ο Κάρλος.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΛ παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 31 βαθμούς. Σημειώνεται ότι ο Κέρκεζ ρίσκαρε με σύστημα με τρείς αμυντικούς, κάτι που δοκίμασε για πρώτη φορά φέτος, και παρόλο που η ομάδα του βρέθηκε πίσω στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, έδειξε ψυχικά αποθέματα και πήρε ένα μεγάλο τρίποντο.
Η ΑΕΛ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και κατάφερε μόλις στο 7ο λεπτό να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τέρμα του Ρούμπεν Χουράδο με κεφαλιά μετά από σέντρα του Χάρη Κυριάκου. Η Δόξα παρά την ψυχρολουσία κατάφερε να απαντήσει νωρίς στο 13ο λεπτό με ωραίο σουτ του Λουίς Κάρλος από το ύψος της περιοχής.

Το γκολ της ισοφάρισης επηρέασε την ομάδα του Κέρκεζ, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να οργανωθεί για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ. Η Δόξα ήταν πιο επικίνδυνη επιθετικά και είχε μάλιστα ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο 29’ όταν ο Χουράδο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας της ομάδας του, στην προσπάθεια του να απομακρύνει την εκτέλεση φάουλ του Περέιρα.

Η Δόξα ξεκίνησε με μεγάλη φάση το δεύτερο ημίχρονο καθώς στο 48’ ο Χατζηβασίλης δεν μπόρεσε να σκοράρει με εξουδετερωμένο τον Βοζίνια, που απέκρουσε ασταθώς το σουτ του Ζατλ.
Η ομάδα της Κατωκοπιάς πήρε προβάδισμα στο 62’ με την κεφαλιά του Χατζηβασίλη, μετά από σέντρα του Λουίς Κάρλος. Η ΑΕΛ αντέδρασε στην συνέχεια, μετά και τις αλλαγές του Κέρκεζ, καθώς μέσα σε λίγα λεπτά πέτυχε τρία γκολ. Στο 62’ ο Μακρής με τακουνάκι ισοφάρισε, ενώ στο 72’ ο Λαφράνς με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΛ. Το επιθετικό κρεσέντο της ΑΕΛ είχε συνέχεια στο 74’ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μακρή.

Η Δόξα μείωσε το σκορ στο 83’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιτρέα.
ΔΟΞΑ (Λουκάς Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Περέιρα, Σαντίκ, Λουίς Κάρλος, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα (49’ Τίνκου), Χατζηβασίλης, Ζατλ, Μιτρέα, Αδωνη, Νελσίνιο.
ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Ντόσα Τζούνιορ, Αντρέ Τεσέιρα, Νταβόρ (69’ Λεάντρο), Λαφρανς, Μακρής, Χουράδο (77’ Γκαζτανιάγκα), Ρομάν (60’ Μαρκόσκι), Κυριάκου, Νιλς Τεσέιρα, Αντάμοβιτς.