5-0 η AEK την Δόξα στο «Μακάρειο»

Ο σκόρερ της ΑΕΚ Ιβάν Τρισκόφσκι. (AP Photo/Martin Meissner)

Η ΑΕΚ με Ιμανόλ Ιδιάκεθ στον πάγκο της έσπασε το σερί αποτυχημένων αποτελεσμάτων και μάλιστα με εκκωφαντικό τρόπο. Η ομάδα της Λάρνακας με φοβερή αποτελεσματικότητα στο πρώτο ημίχρονο επικράτησε με 5-0 της Δόξας στο Μακάρειο, με τον Ιβάν Τρισκόφσκι να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής καθώς πέτυχε χατ-τρικ με τέρματα στο 22’, στο 39’ και στο 77’.

Περίπου όπως το περιμέναμε ξεκίνησε το παιχνίδι, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή και την Δόξα να ψάχνει τις αντεπιθέσεις. Δραστήριες οι δύο ομάδες, με πολύ πίεση, αλλά που οδηγεί σε αρκετά λάθη. Καλύτερη στιγμή στο πρώτο δεκάλεπτο, τεχνικό σουτ του Ακίνο στο 5ο λεπτό που έδιωξε σε κόρνερ ο Γκρεμσλ. Η Δόξα απάντησε με σουτ στο 11’ από τον Χατζηβασίλη από δύσκολο σημείο, ανάγκασε τον Τόνιο να διώξει σε κόρνερ. Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Ακοράν, ο οποίος πέτυχε ένα γκολ ασύλληπτης έμπνευσης, καθώς κρέμασε τον Γκρεμσλ με τεχνικό σουτ μέσα από την περιοχή! Πολύ γρήγορα η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματά της με φοβερή μπαλιά του Κάσες, που βρήκε στην περιοχή τον Τρισκόφσκι, που ψύχραιμα πλάσαρε τον Γκεμσλ για το 2-0. Η ΑΕΚ από εκείνο το σημείο και μετά έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι, χωρίς να έχει προβλήματα στον τρόπο αντιμετώπισης της Δόξας, ενώ σταδιακά έψαχνε και τρίτο γκολ. Τελικά αυτό ήρθε με την προσπάθεια του Χέφελ, ο οποίος έμεινε όρθιος παρά την πίεση στην περιοχή της Δόξας, έβγαλε την κατάλληλη στιγμή την ασίστ στον Τρισκόφσκι που με πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το δυνατό σουτ του Λαρένα, ο οποίος τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Γκρεμσλ.

Με δύο αλλαγές ξεκίνησε την αναμέτρηση στο δεύτερο μέρος ο Λούκας Χατζηλούκας, βάζοντας τους Παπαφώτη και Πάβλοφ στη θέση των Κάρλος και Ζατλ. Οπως ήταν φυσιολογικό, η ΑΕΚ μπήκε στο β’ μέρος με στόχο να συντηρήσει το προβάδισμα, ψάχνοντας όμως ευκαιρία να πατήσει την περιοχή της Δόξας, όπως στο 54ο λεπτό με το σουτ του Ακίνο και δύο λεπτά αργότερα με τον Ακοράν. Με αυτόν τον τρόπο, η ΑΕΚ έφτασε σε τέταρτο γκολ, με το τρίτο παράλληλα του Τρισκόφσκι ο οποίος έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση με τον Ακοράν να του γυρίζει την κατάλληλη στιγμή την μπάλα για να σκοράρει. Εκεί που έδειχνε πως η ΑΕΚ θα έριχνε ταχύτητα, ήρθε ο Κάσες στις καθυστερήσεις με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή να γράφει το τελικό 5-0!

ΔΟΞΑ (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Περέιρα, Μπα, Τίνκου, Κάρλος (45’ Παπαφώτης), Χατζηβασίλη, Ζατλ (45’ Πάβλοφ), Αρτάμπε (63’ Ασαμόα), Μιτρέα, Σωτηρίου.
ΑΕΚ (Μανόλο Ιδιάκεθ): Τόνιο, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα (79’ Τρουγιόλς), Ακοράν, Τέτε, Τριτσκόφσκι, Χέφελ, Γκαρσία, Κάσες, Ακίνο (73’ Ασούμπρε).