Αρης – Εργοτέλης 1-0: Λύτρωση με Τσέζαρεκ στο 92’ (Video)

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. Ο Αρης έκαμψε στις καθυστερήσεις την αντίσταση του μαχητικού Εργοτέλη (1-0), ο οποίος αγωνιζόταν από το 40’ με δέκα παίκτες.

Τείνει να γίνει συνήθεια πλέον για τους οπαδούς του Αρη να φεύγουν λυτρωμένοι από το «Κλεάνθης Βικελίδης» στα τελευταία λεπτά. Κόντρα στην Αούστρια ήταν ο Ρουίζ και κόντρα στον Εργοτέλη ο Τσέζαρεκ αυτός που χάρισε τη νίκη στις καθυστερήσεις και έδωσε στον Αρη τρεις πολύτιμους βαθμούς. Ο Εργοτέλης μολονότι έπαιζε με δέκα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο στάθηκε αρκετά καλά όμως έφυγε ηττημένος χάρη στην «χρυσή» αλλαγή του Κούπερ. Ο Τσέζαρεκ συνέχισε και την παράδοση που έχει να σκοράρει κόντρα στον Εργοτέλη, από τη θητεία του στον Εργοτέλη.

Το φιλμ του αγώνα

10’: Ωραία ατομική ενέργεια του Χαβίτο και σουτ στα εξωτερικά δίχτυα.
26’: Ο Λεάλ βγαίνει μόνος με τον Χουάνμα και επιχειρεί ψηλοκρεμαστό, η μπάλα ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
39’: Σουτ του Χαβίτο, ο Δασκαλάκης αποκρούει και ο Ρουίς από κοντά σκοράρει όμως το γκολ ακυρώνεται καθώς ο φορ από την Γουατεμάλα θεωρείται ότι βρίσκεται σε θέση οφσάιντ.
41’: Αποβολή για τον Ολίσε, με δέκα παίκτες ο Εργοτέλης.
45’: Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Χίμπλινγκερ παίρνει κεφαλιά ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.
47’: Παράλληλη σέντρα του Κάλβο, για λίγο δεν προλαβαίνει την προβολή ο Ρουίς, μεγάλη ευκαιρία.
53’: Ο Χαβίτο μπαίνει στην περιοχή και μόνος με τον Δασκαλάκη «σκάβει» ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

ΑΡΗΣ (Εκτορ Κούπερ): Χουάνμα 6, Ρονάλντο 6, Κόκε 7, Ρουίζ 6, Φατί 5 (69’ Τόχα), Μίσελ 6, Μενδρινός 5 (46’ Κάλβο 6), Χαβίτο 6, Λαζαρίδης 6, Βαγγέλη 6, Πρίττας 5.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης 6, Γιαλούσης 5, Σασιασβίλι 5, Χίμπλινγκερ 6, Ρουμπάκης 7, Μπέτο 7, Ρομάνο 5, Καρέλης 5, Ολίσε 6, Λεάλ 5 (61’ Ορφανός), Μπούντιμιρ 5 (79’ Βερπακόφσκις).