8ος ο Μιχάλης Κεφαλιανός

ΑΘΗΝΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Μετά από πολύ έντονο ανταγωνισμό και αμφιλεγόμενα αποτελέσματα -κατά γενική ομολογία- ο Μιχάλης Κεφαλιανός κατέλαβε την 8η θέση στο Arnold Classic Brazil 2014. Μία ιδιαίτερα καλή θέση αν αναλογιστούμε πως στο εν λόγω τουρνουά παίρνει μέρος όλη η παγκόσμια αφρόκρεμα του αθλήματος της σωματικής διάπλασης (Bodybuilding). Εκεί το Ελληνόπουλο από την Κω, που στο διάστημα από 15 έως 24 Μαΐου θα βρίσκεται στη Νέα Υόρκη για το ΝΥ Pro, έκανε πολύ καλή εμφάνιση προκαλώντας επιφωνήματα θαυμασμού αλλά και απογοήτευσης όταν ανακοινώθηκε η τελική κατάταξη και ο Μιχάλης ήταν στην 8η θέση. Σύμφωνα με τους ειδικούς του αθλήματος ο κορυφαίος αθλητής της Ελλάδας στο συγκεκριμένο άθλημα θα μπορούσε άνετα να καταλάβει την 6η θέση, αλλά οι κριτές έκριναν… αλλιώς. Πλέον ο Ελληνας αθλητής της σωματικής διάπλασης που από χθες βρίσκεται στα πάτρια εδάφη θα ξεκουραστεί για λίγες μέρες και στη συνέχεια θα ξεκινήσει προετοιμασία προκειμένου να εμφανιστεί πανέτοιμος μπροστά στο κοινό της Ομογένειας στις 17 Μαΐου στη Νέα Υόρκη.

«Αγαλμα» ο Μιχάλης αλλά δεν εκτιμήθηκε σωστά.

Για την ιστορία -και όπως ανακοίνωσε η έγκριτη ιστοσελίδα με θέματα του αθλήματος bodybuilders.gr- νικητής στη Βραζιλία ήταν ο Αμερικανός Steve Kuclo, δεύτερος ο Πορτορικανός Juan Morel και τρίτος ο Αμερικανός Jon Delarosa. Τέταρτος ο Γάλλος Lionel Beyeke, πέμπτος ο Αμερικανός Toney Freeman, έκτος ο Νοτιοαφρικανός Marius Dohne και μία θέση προ του Μιχάλη ο William Bonac.