Ελλάδα

Α1 Μπάσκετ: 95-82 ο Προμηθέας τον Ηρακλή

16 Ιανουαρίου 2022

Σε ένα ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον στο Ιβανώφειο και συνοδεύτηκε από την 15λεπτη διακοπή και εκκένωση του γηπέδου στο 29’, ο Προμηθέας Πάτρας είχε τις λύσεις και πήρε σπουδαίο διπλό επί του Ηρακλή με 95-82 για την 12η αγωνιστική της Basket League, ενώ το ματς ξεκίνησε με δεκάλεπτη καθυστέρηση λόγω της απουσίας γιατρού και τον Προμηθέα να μπαίνει δυναμικά από τα πρώτα κι όλας λεπτά. Ο Ηρακλής έβγαλε αντίδραση άμεσα και παρά το ρόστερ 10 παικτών που είχε, μείωσε στο σκορ και έκανε το ματς ντέρμπι. Ο Γκάρετ (18 πόντοι) μαζί με τον Ντάγκλας (22 πόντοι) ήταν οι κύριοι εκφραστές στην επίθεση των γηπεδούχων την ώρα που ο Δημήτρης Αγραβάνης (21 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος για τον Προμηθέα σε ένα ματς που αντιμετώπισε τον αδελφό του, Γιάννη. Η διαφορά στις ασίστ ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής με τον Προμηθέα να μοιράζει 27 ασίστ και τον Ηρακλή μόλις 10.
Το πολύ καλό ξεκίνημα του Προμηθέα στο ματς έφερε τον Ηρακλή από νωρίς στη θέση του κυνηγού με τους Πατρινούς να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι από την περιφέρεια. Ο Γκάρετ ήταν ο μοναδικός εκφραστής στην επίθεση του Ηρακλή και με πέντε δικούς του πόντους μείωσε τη διαφορά (5-12). Ο Ντάγκλας σταδιακά βρήκε ρυθμό και βοήθησε τους Θεσσαλονικείς που επέστρεψαν στο ματς εκμεταλλευόμενοι και ορισμένες αστοχίες του Προμηθέα.
Οι φιλοξενούμενοι ξέσπασαν στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και πήραν διψήφια διαφορά στο ματς (19-31) με τον Αγραβάνη και τον νεοφερμένο Σίμπσον να είναι εξαιρετικοί. Ο Ηρακλής μείωσε εκ νέου με τον Ντάγκλας αναγκάζοντας τον Ηλία Ζούρο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ (24-31).
Μετά από διακοπή περίπου 15’ για εκκένωση του γηπέδου η συνέχεια βρήκε τον «Γηραιό» να μειώνει άμεσα στους τρεις με τρίποντα από τους Παπαδάκη- Αγραβάνη και δίποντο του Ντάγκλας, για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-44 υπέρ των Πατρινών. Ο Ηρακλής δέχτηκε τρία τρίποντα στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού και ο Προμηθέας μεγάλωσε και πάλι τη διαφορά του (46-53). Ο Γκάρετ μείωσε δείχνοντας πως βρίσκεται σε καλή επιθετική ημέρα και οι Θεσσαλονικείς επέστρεψαν για ακόμα μία φορά στο ματς.
Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, ο Προμηθέας μπήκε δυναμικά και με διάθεση να καθαρίσει το ματς. Οι Πατρινοί έπαιξαν ελεύθερα και μεγάλωσαν την διαφορά τους φτάνοντάς τη μέχρι και τους 20 πόντους και έφυγαν με μία πολύτιμη νίκη από τη Θεσσαλονίκη.
Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-44, 62-71, 82-95.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 11, Γκάρετ 18, Αγραβάνης 11, Ντολεζάι 5, Ντάγκλας 22 (4 τρ.), Γούλριτζ, Σκορδίλης 4, Φίλλιος, Πετανίδης, Παπαδάκης 11 (2).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Ρέι 11 (3), Γκραντ 15, Αγραβάνης Δ 21 (2), Γκίκα; 5 (1), Ρογκαβόπουλος 10, Γκάντι 8 (2), Χαντ 8, Σίμπσον 8 (2), Αντριτς 9 (2), Βασιλείου, Μπαζίνας, Τανούλης.

Ο κακός δαίμονας του Παναθηναϊκού στην κανονική περίοδο (τον κέρδισε εντός και εκτός έδρας), Μακάμπι Τελ Αβίβ, «έσπασε» από το Game 1 της σειράς των πλέι οφ το πλεονέκτημα έδρας των «πράσινων», επιστρέφοντας από το -12 (56-44 στο 22’) και κάνοντας το πρώτο βήμα για το φάιναλ φορ του Βελιγραδίου με το τελικό 91-87, στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.