Ελλάδα

Αποκλεισμός (2-1) για Αρη από την Αστάνα

30 Ιουλίου 2021

Ο Aρης πάλεψε με όλες τις δυνάμεις του απέναντι στην Αστάνα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ισοφάρισε (2-0) το σκορ της ήττας του στο Καζακστάν, στέλνοντας το ματς στην παράταση, αλλά το γκολ (2-1) που δέχτηκε λίγο πριν η πρόκριση κριθεί στα πέναλτι, τον έστειλε εκτός συνέχειας του Κόνφερενς Λιγκ.

Ο Αρης άνοιξε το σκορ στο 36’ με κοντινή προβολή του Μάνου ενώ στο 61 ́έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Γκάμα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Φαμπιάνο έπιασε την κεφαλιά και ο Νεπογκοντόφ μπλόκαρε. Εννέα λεπτά μετά ο Εουγκένιο βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Αρη, έκανε το σουτ με το αριστερό, αλλά ο Ντένις απέκρουσε σε κόρνερ.

Ο Λούκας Σάσα στο 78 ́  εκμεταλλεύτηκε ένα από τα πολλά κόρνερ που έχει κερδίσει ο Αρης και με κεφαλιά, ισοφάρισε το σκορ (2-0) του πρώτου αγώνα.

Στο 85 ́ο Ματέο Γκαρσία αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα κι άφησε τον Αρη με δέκα παίκτες.

Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπερτόλιο βρέθηκε στο έδαφος, στη μεγάλη περιοχή, από αντικανονικό μαρκάρισμα, αλλά το πέναλτι δεν δόθηκε από τον Ιταλό διαιτητή Φάμπρι.

Ο ιδιοκτήτης του Αρη, Θόδωρος Καρυπίδης, με τη λήξη του 90λέπτου, σε έξαλλη κατάσταση έφτασε στον αγωνιστικό χώρο για να διαμαρτυρηθεί στον διαιτητή. Χρειάστηκε η παρέμβαση των ανθρώπων του Αρη, προκειμένου να τον ηρεμήσουν και να αποχωρήσει.

Στην παράταση οι «κίτρινοι» έκαναν υπερπροσπάθεια με 10 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο. Στο 102’ ο Αϊμπέντοφ έπιασε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Ντένις να κάνει την επέμβαση του αγώνα (η μπάλα βρήκε στο δοκάρι), κρατώντας την ομάδα του σε τροχιά πρόκρισης. Στην επόμενη φάση ο Μάνος βρέθηκε μόνος του με τον Ζαρούτσκι, αλλά απέτυχε να σκοράρει.

Νέα διπλή ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς στο 113 ́ με τους Μπεναλουάν και Σάσα να μην μπορούν να νικήσουν τον Ζαρούτσκι. Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία φάση της παράτασης, όπου ο Μπίτρι έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αρη (2-1) και την Αστάνα στον τρίτο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ.

ΑΡΗΣ: Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Σάσα, Ματίγια 82 ́ Τζέγκο), Μαντσίνι (66 ́Γκαρσία), Μπερτόγλιο (115’ Χαΐροβιτς), Γκάμα, Μάνος (102 ́Μπρούνο).

ΑΣΤΑΝΑ: Νεπογκοντόφ (90 ́Ζαρούτσκι), Ρουκάβινα, Μπίτρι, Τομάσεβιτς, Μπεϊσεμπέκοφ, Εμπόνγκ, Κουάτ (64 ́Γκούρμαν), Τσουπέρκα, Μπετσιράι (46 ́Καντέτε), Εουγκένιο, Μπαρσεγκιάν (79 ́Αϊμπέντοφ).

Με ορμή ξεκίνησε την προσπάθεια του ο Στέφανος Τσιτσιπάς να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο τουρνουά «Mifel Tennis Open», που διεξάγεται στο Λος Κάμπος του Μεξικό.

Η πρωτοεμφανιζόμενη συγγραφέας Μαρίνα Πλούμπη, μας χάρισε φέτος ένα παιδικό βιβλίο ξεχωριστό και μοναδικό για τα ελληνικά δεδομένα.