Ελλάδα

Αποκλεισμός στα πέναλτι (4-1) για Ολυμπιακό από την Λουντογκόρετς

11 Αυγούστου 2021

Ο Ολυμπιακός γνώρισε έναν πικρό αποκλεισμό στα πέναλτι (4-1) από την Λουντογκόρετς μετά από ένα δραματικό αγώνα που έγινε στο Ράζγκραντ και ολοκληρώθηκε ισόπαλος (2-2) στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση. Οι Πειραιώτες αντί για τα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ θα συνεχίσουν την Ευρωπαϊκή τους πορεία στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ την ερχόμενη εβδομάδα (19/8) με αντίπαλο την Σλόβαν Μπρατισλάβας. Το πρώτο ματς με την ομάδα της Σλοβακίας θα γίνει στο Φάληρο.  Οι «ερυθρόλευκοι» αν και προηγήθηκαν στο σκορ, πλήρωσαν στη συνέχεια τα αμυντικά τους λάθη, αλλά και την αποβολή του Μπα στο 86’ με αποτέλεσμα να έχουν περισσότερο ρόλο κομπάρσου στην παράταση.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν πολύ προσεχτικά τον αγώνα και είχαν ως κύριο μέλημα να κρατήσουν μακριά από την περιοχή του Τζολάκη τους παίκτες της Λουντογκόρετς. Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 18 ́και ανήκει στους γηπεδούχους με τον Κάουλι να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και την μπάλα να φεύγει άουτ. Οι Βούλγαροι είχαν και νέο σουτ στο 20’ με το Ικόκο που δεν βρήκε κι αυτό στόχο.

Οι Πειραιώτες φάνηκαν για πρώτη φορά επιθετικά στο 29’ μ’ ένα σουτ το Ελ Αραμπί που πέρασε λίγο άουτ. Τελικά ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ στο 31’ όταν ο Μασούρας έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο επερχόμενος στο δεύτερο δοκάρι Εμβιλά την έστειλε στα δίχτυα με πλασέ πάνω στη κίνηση για το 0-1.

Η Λουντογκόρετς προσπάθησε να πιέσει μετά το γκολ που δέχτηκε και στο 38’ ο Νεντιάλκοφ έκανε το σουτ για να μπλοκάρει ο Τζολάκης. Στο 44’ ο Ντεσπότοφ βγήκε στην πλάτη της άμυνας των «ερυθρολεύκων», αλλά πριν πλασάρει τον σταμάτησε με καταπληκτικό τάκλιν ο Μπα.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (49’) η Λουντογκόρετς ισοφάρισε με αυτογκόλ του Σεμέδο που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη όταν η μπάλα χτύπησε στο πόδι του μετά από κεφαλιά του Σωτηρίου. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τον Ολυμπιακό, δέχθηκε πολύ γρήγορα (57’) και δεύτερο γκολ (2-1) από τον Σωτηρίου που αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Ντεσπόντοφ από μαρκάρισμα το Ανδρούτσου. Στο 62’ ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να κερδίσει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γκονσάλβες πάνω στον Ελ Αραμπί με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα για το 2-2. Στο 74’ και στο 78’  ο Τζολάκης  έκανε σπουδαίες αποκρούσεις σε σουτ των Σωτηρίου και Ντεσπόντοφ. Στο 82’ ήταν η σειρά του Μασούρα να εξαπολύσει ένα «φαρμακερό» σουτ για να διώξει δύσκολα ο Κάχλινα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μπα από τον Ισραηλινό διαιτητή Ορελ Γκρίνφιλντ. Το ματς οδηγήθηκε μετά το 1-1 το πρώτου αγώνα στην παράταση όπου δεν άλλαξε κάτι για να ακολουθήσει η διαδικασία των πέναλτι, όπου οι παίκτες της Λουντογκόρετς αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι.

Η σειρά των πέναλτι: Σωτηρίου: 1-0, Βαλμπουενά: άουτ, Σαντάνα: 2-0, Χασάν: αποκρούει ο Κάχλινα, Βερντόν: 3-0, Λαλά: 3-1, Σισίνιο:4-1.

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: Κάχλινα, Ικοκό (106’ Σισίνιο), Πλαστούν, Βερντόν, Νεντιάλκοφ, Μπαντζί (88’ Σαντάνα), Ζοσουέ Σα (94’ Ροτάριου), Γκονσάλβες, Ντεσπόντοφ, Σωτηρίου, Κάουλι (106’ Γιάνκοφ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ανδρούτσος (119’ Λαλά), Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (91’ Κούντε), Μπουχαλάκης (54’ Παπασταθόπουλος), Μαντί Καμαρά, Βρουσάι (65’ Βαλμπουενά) , Ελ Αραμπί (106’ Χασάν), Μασούρας (88’ Σισέ).

Την ίδια στιγμή που οι παίκτες της ΑΕΚ ξεκίνησαν να… καταπίνουν χιλιόμετρα στην Ολλανδία καθώς την Δευτέρα (24/6) πραγματοποίησαν την πρώτη τους προπόνηση για την περίοδο της καλοκαιρινής τους προετοιμασίας, στην Αθήνα οι άνθρωποι της διοίκησης της «Ενωσης» προσπαθούν να προχωρήσουν τον μεταγραφικό σχεδιασμό της ομάδας.

Αμερική

ΒΟΣΤΩΝΗ. Εκλέχτηκε την Παρασκευή 17 Μαΐου 2024 από τη Σύνοδο του Φαναρίου, ο Επίσκοπος Σασίμων Κωνσταντίνος (Μώραλης) Μητροπολίτης Ντένβερ, όπως άλλωστε ήταν αναμενόμενο και όπως είχε εξαγγείλει ο «Ε.

ΑΠΟΨΕΙΣ

Είδε συγχωριανούς του, που τους κρέμασαν στους φανοστάτες της πλατείας της Καλαμάτας.

ΑΘΗΝΑ. Σε μία λαμπρή τελετή με άρωμα Ελλάδας και Γαλλίας παραδόθηκε η Ολυμπιακή Φλόγα το απόγευμα της Παρασκευής στην οικοδέσποινα των φετινών Ολυμπιακών Αγώνων.