GR US

NBA: «Πάτησε» τους Nets ο Γιάννης

Αssociated Press

Ο Μάτζικ Τζόνσον τρελάθηκε με την εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο αλλά και του Κέβιν Ντουράντ στον αγώνα των Μπακς με τους Νετς. Ο θρυλικός άσος των Λέικερς, μόλις τελείωσε ο αγώνας έγραψε στον λογαριασμό του στο twitter: «Απίστευτο παιχνίδι και οι δύο σταρ δεν μας απογοήτευσαν. Ο Γιάννης είχε 49 πόντους και οδήγησε τους Μπακς στην νίκη με 117-114 επί των Νετς, όπου ο Ντουράντ είχε 42 πόντους». Φωτογραφία: AP Photo/Morry Gash.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν από... άλλο πλανήτη και με 49 πόντους οδήγησε τους Μπακς στην νίκη στο ντέρμπι της Ανατολής, απέναντι στους Νετς με 117-114. Οι Νετς αιφνιδίασαν τους Μπακς στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκαν με 28-37, αλλά ο Αντετοκούνμπο οδήγησε τα «Ελάφια» στην αντεπίθεση για να μπορέσουν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +3 (62-59). Η τρίτη περίοδος ήταν ένα «σόου» του Γιάνναρου, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους, στους 14 συνεχόμενους για το Μιλγουόκι. Οι Νετς αμυντικά δεν είχαν απάντηση για τον Αντετοκούνμπο αλλά μπόρεσαν χάρη στον Ντουράντ να παραμείνουν κοντά στο σκορ, ισοφαρίζοντας σε 90-90. Οι Μπακς κατάφεραν να πάρουν διαφορά, προηγούμενοι με 113-107, οι Νετς προσπάθησαν μείωσαν και ο Γιάννης με δίποντο έκανε το 117-112, με ένα λεπτό για το τέλος. Οι Νετς μείωσαν ξανά σε 117-114 με τον Μίντλετον να είναι άστοχος και με 4 δευτερόλεπτα για το τέλος, το Μπρούκλιν είχε την κατοχή και το τάιμ άουτ. Ο Ντουράντ πήρε το τελευταίο σουτ για την ισοφάριση αλλά ήταν άστοχος με τους Μπακς να κερδίζουν με 117-114. Από το Μιλγουόκι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 49 πόντους με 3/6 βολές, 17/28 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ με 36 λεπτά συμμετοχής. Ο Μίντλετον είχε 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Χόλιντει 18 πόντους. Για το Μπρούκλιν ο Ντουράντ είχε 42 πόντους με 3/4 βολές, 9/20 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, ο Ιρβινγκ 20 πόντους, ο Σάμετ 17 πόντους.

Με κορυφαίους Ραντλ και Ρόουζ, οι Νικς είχαν εύκολο έργο στο Χιούστον, επικρατώντας με 122-97 των Ρόκετς. Από την Νέα Υόρκη ο Ραντλ είχε 31 πόντους με 1/1 βολή, 9/13 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Ρόουζ 24 πόντους, ο Μπάρετ 21 πόντους. Για το Χιούστον ο Γουντ είχε 19 πόντους, ο Ολίνικ 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Πόρτερ 14 πόντους. Οι Μπλέιζερς πέτυχαν την 4η συνεχόμενη νίκη τους, έχοντας σε μεγάλη βραδιά την τριπλέτα ΜακΚόλουμ, Λίλαρντ και Πάουελ ώστε να περάσουν νικηφόρα από την έδρα των Σέλτικς με 129-119. Από το Πόρτλαντ ο ΜακΚόλουμ είχε 33 πόντους με 5/6 βολές, 8/12 δίποντα, 4/8 τρίποντα, ο Λίλαρντ 26 πόντους και 13 ασίστ, ο Πάουελ 23 πόντους. Για την Βοστώνη ο Τέιτουμ πέτυχε 33 πόντους με 7/7 βολές, 7/14 δίποντα, 4/5 τρίποντα, ο Φουρνοέ 21 πόντους, οι Μπράουν και Νέισμιθ από 16 πόντους.

Οι Χιτ πήραν μία άνετη νίκη μέσα στην Σάρλοτ επί των Χόρνετς με 121-111 και μπήκαν στην πρώτη εξάδα της Ανατολής, αποφεύγοντας το play in τουρνουά. Από το Μαϊάμι ο Αντεμπάγιο είχε 20 πόντους και 10 ασίστ, ο Ναν 19 πόντους, ο Μπάτλερ 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Ντράγκιτς 18 πόντους. Για την Σάρλοτ ο Ουάσινγκτον είχε 21 πόντους, ο Μπρίτζες 15 πόντους, οι Ροζίερ και Μπολ από 14 πόντους.

Οι Ντάλας Μάβερικς ηττήθηκαν εντός έδρας από τους ελλιπέστατους Σακραμέντο Κινγκς και έχασαν έδαφος στη μάχη των playoffs. Για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν οι Ντάλας Μάβερικς αδυνατούν να νικήσουν τους Σακραμέντο Κινγκς (0-3 πέρσι, 0-3 φέτος). Η ήττα (111-99) είναι το ένα... σταυροδρόμι. Το άλλο αφορά τον Λούκα Ντόντσιτς. Ο Σλοβένος (30π.) αποβλήθηκε στο τελευταίο λεπτό, δεχόμενος την 14η τεχνική ποινή για φέτος. Με άλλη μία θα έχει αυτόματα ποινή μίας αγωνιστικής, κάτι που σημαίνει ότι μπορεί να λείψει σε ένα από τα κρίσιμα τελευταία ματς. Οι Κινγκς, με πάρα πολλές απουσίες, είχαν τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή του αγώνα. Ο Χιλντ μέτρησε 27 πόντους, ο Μπάγκλεϊ πρόσθεσε 23.

Οι Σανς δυσκολεύτηκαν αρκετά αλλά τελικά πήραν την νίκη επί των Θάντερ με 123-120, με τον Αλεξέι Ποκουσέφσκι να αποχωρεί τραυματίας. Ο νεαρός πρώην παίκτης του Ολυμπιακού αντιμετωπίζει πρόβλημα στο δεξί γόνατο στο οποίο χτύπησε στον αγώνα με τους Σανς αλλά γενικότερα είναι ένα ευαίσθητο σημείο και έτσι δεν επέστρεψε έχοντας αγωνιστεί για δέκα λεπτά. Από το Φοίνιξ ο Μπούκερ είχε 32 πόντους με 9/10 βολές, 10/18 δίποντα, 1/4 τρίποντα, ο Πολ 18 πόντους και 11 ασίστ, ο Γκρεγκ 18 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για την Οκλαχόμα ο Μπάζλεϊ πέτυχε 19 πόντους με 9 ριμπάουντ, ο Μαλεντόν είχε 18 πόντους, ο Ουίλιαμς 15 πόντους, ενώ ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι είχε 4 πόντους με 2/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2 ασίστ σε 10 λεπτά συμμετοχής.

Ο Μπεν Σίμονς πέτυχε μόλις 5 πόντους, αλλά οι 2 ήταν αυτοί που έδωσαν την νίκη στην εκπνοή της παράτασης στους Σίξερς επί των Σπερς με 113-111 και τους έστειλαν στην 1η θέση της Ανατολής. Ο Εμπίιντ πήρε το τελευταίο σουτ στην παράταση και όπως στην κανονική διάρκεια του αγώνα αστόχησε. Αλλά η διαφορά ήταν ο Σίμονς ο οποίος με «follow» στην εκπνοή της παράτασης έκανε το τελικό 111-113 και οι Σίξερς βρέθηκαν με ρεκόρ 43-21 στην 1η θέση της Ανατολής, με τους Νετς να είναι στο 43-22 μετά την ήττα από τους Μπακς. Από την Φιλαντέλφεια ο Εμπίιντ είχε 34 πόντους μ 7/7 βολές, 12/20 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, ο Κάρι 22 πόντους, ο Χάουαρντ 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για το Σαν Αντόνιο ο Ουόκερ πέτυχε 23 πόντους, ο Τζόνσον 19 πόντους, ο Γκέι 18 πόντους και 10 ριμπάουντ. Δύσκολοι καιροί για πρωταθλητές.

Οι Λος Αντζελες Λέικερς βρίσκονται στην 6η θέση της Δύσης. Ενώ οι Τορόντο Ράπτορς ζορίζονται ακόμη και να μπουν στις θέσεις του play-in τουρνουά (7-10). Οι Ράπτορς πήρανε μία απίθανη νίκη (121-114), με τον... vintage Κάιλ Λάουρι να κάνει την εμφάνιση του στο παρκέ: 37 πόντοι με 12/20 σουτ (8/13 τρίποντα), 11 ασιστ, 2 ριμπάουντ σε 40:39. Και τους Λέικερς να κοιτούν χωρίς αντίδραση και το κυριότερο, να ανησυχούν, βλέποντας τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να αποχωρεί νωρίτερα από την ολοκλήρωση του αγώνα, αισθανόμενος ενοχλήσεις στον δεξί αστράγαλό του. Τον ίδιο που τον κράτησε εκτός για σχεδόν 20 αγώνες! Και όμως, ο Λάουρι δεν ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του, αφού ο Πασκάλ Σιάκαμ μέτρησε 39 πόντους (15/26 σουτ, 4/8 τριπ.), 13 ριμπάουντ! Ο Τζέιμς αγωνίστηκε για 27:33 και είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ενώ ο Κάιλ Κούζμα ήταν ο πρώτος σκόρερ των Λέικερς με 24 πόντους. Ο Ντείβις πρόσθεσε 12 (5/16 σουτ) και ο Ντράμοντ 19 με 11 ριμπάουντ.