GR US

Τόκιο 2020: Με «καυτό» Ντουράντ οι ΗΠΑ (95-81) την Ισπανία

Εθνικός Κήρυξ

Ο Κέβιν Ντουράντ με εξαιρετική απόδοσοη οδήγησε τις ΗΠΑ στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ στο Τόκιο.

Με πρωταγωνιστή τον καταπληκτικό Κέβιν Ντουράντ (29 πόντοι), οι ΗΠΑ κέρδισαν την Ισπανία (95-81) και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων. Πήγε... στράφι η μαγική εμφάνιση του Ρίκι Ρούμπιο (38 πόντοι). Ο πρόωρος τελικός κατέληξε στα χέρια των Αμερικανών! Μετά από μία πραγματική ματσάρα, η Team USA επικράτησε των Ισπανών (95-81) και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του τουρνουά μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η ποιότητα του Κέβιν Ντουράντ (29 πόντοι, 10/17 σουτ) έκανε την διαφορά στο παρκέ, όπως φυσικά και η πληθώρα λύσεων στον πάγκο (διψήφιοι οι Χόλιντει, Τέιτουμ, Λίλαρντ, ΛαΒίν). Αντίθετα, οι Ισπανοί τα περίμεναν όλα από τον φαντασικό Ρίκι Ρούμπιο (38 πόντοι, 13/20 σουτ) και δεν είχαν διάρκεια, παρά μόνο λίγες και ανούσιες εκλάμψεις. Οι παίκτες του Πόποβιτς ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 17-10 στο 7ο λεπτό. Κάπου εκεί άλλαξε το μομέντουμ και οι Ισπανοί αποφάσισαν να βοηθήσουν τον Ρούμπιο, που για ένα διάστημα ήταν μία ομάδα... μόνος του. Ετσι, οι Ιβηρες έφεραν αρχικά το ματς στα ίσια  και στη συνέχεια έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα (21-19), το οποίο στη συνέχεια ανέβασαν στο +10 (39-29). Παρά την διαφορά και την έντονη αστοχία από μακριά, οι Αμερικανοί αντέδρασαν και το ημίχρονο έκλεισε σε απόλυτη ισορροπία (43-43).

Το πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου είχε την σφραγίδα της Team USA: Με πρωταγωνιστή τον Ντουράντ και καλές άμυνες, οι Αμερικανοί «έτρεξαν» επιμέρους 15-4 και προηγήθηκαν με 58-47. Οι Ισπανοί βρήκαν πάντως κάποιες απαντήσεις και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο -6 (63-69). Ενα γρήγορο 12-3 από την μεριά της ομάδας του Πόποβιτς ανέβασε την διαφορά στους 15 (66-81, 35') και οι ΗΠΑ είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. To νερό είχε μπει στο... αυλάκι, οι Ισπανοί δεν είχαν κουράγιο για κάτι παραπάνω και τελικά οι Αμερικανοί πέρασαν χωρίς μεγάλα προβλήματα στην τετράδα του Ολυμπιακού τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 43-43, 63-69, 81-95

ΙΣΠΑΝΙΑ: Πάου Γκασόλ, Φερνάντεθ, Ροντρίγκεθ 16(3), Ρούμπιο 38 (4), Κλαβέρ 8, Μαρκ Γκασόλ, Ερνανγκόμεθ 10, Γκαρούμπα 3, Αμπάλδε, Αμπρίνες, Γιουλ 6

ΗΠΑ: Λαβίν 10 (2), Λίλαρντ 11 (2), Ντουράντ 29 (4), Χολιντέι 12 (1), Μίντλετον 2, Γκραντ, Τέιτουμ 13 (3), Αντεμπάγιο 5, Γκριν 4, Μπούκερ 9 (1)

«Καθάρισε ο Ντόντσιτς

Με έναν Ντόντσιτς που άγγιξε το «triple double» και έναν Ντράγκιτς να πετάει... φωτιές με 27 πόντους, η Σλοβενία δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Γερμανία, την οποία κέρδισε με 94-70 και προκρίθηκε στα ημιτελικά. Οι Σλοβένοι από την αρχή είχαν τον έλεγχο του αγώνα, προηγούμενοι με 25-14 στην πρώτη περίοδο. Οι Γερμανοί αντέδρασαν στην δεύτερη περίοδο όταν και μπόρεσαν να κάνουν την αντεπίθεση τους και να προηγηθούν με 31-32 αλλά δεν κράτησαν για πολύ το προβάδισμα. Ο Ντόντσιτς ανέλαβε δράση, ο Τόμπι κυριάρχησε στην ρακέτα ενώ ο Ντράγκιτς πετούσε... φωτιές από το τρίποντο. Οι Σλοβένοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +12 και κατάφεραν με μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο, να προηγηθούν με 91-65 στο 38ο λεπτό κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 25-11, «τελειώνοντας» την υπόθεση πρόκριση. Το τελικό 94-70 έστειλε τους Σλοβένους στα ημιτελικά όπου περιμένουν τον νικητή του αγώνα Ιταλίας-Γαλλίας.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 44-37, 66-54, 94-70.

Σλοβενία: Ρούπνικ, Νίκολιτς, Πρέπελιτς 9 (3), Μούριτς 3 (1), Τόμπι 13 (11ρ.), Μπλάζιτς 9 (1), Χρόβατ, Ντίμετς 5, Ντράγκιτς 27 (5), Τσάντσαρ 8 (1), Ντόντσιτς 20 (2).

Γερμανία: Μπόνγκα 9 (1), Σαιμπού 6, Λο 11 (3), Γκίφεϊ 10 (2), Βίμπεργκ 3 91), Βόιγκτμαν 6, Βάγκνερ 9 (1), Γουάνγκ, Μπαρτέλ 7, Τίεμαν 2, Ομπστ 7 (2).

Πέρασε η Γαλλία

Η Γαλλία βγήκε «ζωντανή» από τη «μάχη» με την Ιταλία, στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ ανδρών, παίρνοντας την πρόκριση για την τετράδα, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία (5/8). Οι «τρικολόρ» επικράτησαν με 84-75 της «σκουάντρα ατζούρα», έχοντας σε... κέφια τους ΝΒΑερ, Γκομπερί και Φουρνιέ, με 22 και 21 πόντους, αντίστοιχα. Από τους Ιταλούς προσπάθησαν για την ανατροπή οι Φοντέκιο (23π.) και Γκαλινάρι (21π., 10ρ.).

Οι Γάλλοι έδειξαν να ελέγχουν τον αγώνα στην τρίτη περίοδο, όταν ενεργοποίησαν την άμυνα τους, και δείχνοντας διάρκεια στην παραγωγικότητα έτρεξαν επιμέρους σκορ 21-12 για το +10 (64-54 στο 30 ́). Ωστόσο, Φοντέκιο και Γκαλινάρι αξιοποίησαν τα διαδοχικά λάθη των αντιπάλων (τελείωσαν τον αγώνα με 20), βάζοντας την Ιταλία και πάλι στο παιχνίδι της πρόκρισης (73-73 στο 37 ́). Ένα τρίποντο του Φουρνιέ, όμως, έδωσε την απαραίτητη ψυχολογία στους «τρικολόρ», οι οποίοι βγάζοντας και πάλι πολύτιμες άμυνες έφτασαν άνετα στο τελικό 84-75.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 42-43, 54-64, 75-84

ΙΤΑΛΙΑ: Μάνιον 5, Τόνουτ 4, Γκαλινάρι 21 (2), Μέλι 2 (4 ριμπάουντ), Φοντέκιο 23 (2), Ρίκι, Μορασκίνι, Βιτάλι 3 (1), Πολονάρα 15 (2), Παϊόλα 2.

ΓΑΛΛΙΑ: Ντιλικινά, Λουαού-Καμπαρό 5 (1), Ερτέλ 10 (1), Μπατούμ 15 (2), Γιαμπουσέλε, Φουρνιέ 21 (3), Ντε Κολό 4, Πουαριέ, Γκομπέρ 22, Φαλ 7.

Στο τελευταίο ματς της ημέρας η Αυστραλία έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Αργεντινή την οποία και συνέτριψε με 97-59. Οι Αυστραλοί που είναι αήττητοι στο τουρνουά θα βρούν απέναντι τους στον ημιτελικό της Πέμπτης τις ΗΠΑ.

H Aυστραλία δεν έχει κατακτήσει ποτέ Ολυμπιακό μετάλλιο στο μπάσκετ ανδρών σε 15 παρουσίες, κάτι που για να πετύχει θα πρέπει να κάνει έστω μία νίκη στους δύο τελευταίους αγώνες της, στη «Saitama Super Arena».