GR US

Βλέπει τα... αστέρια ο εκπληκτικός ΠΑΟΚ 2-1 την Μπενφίκα

Εθνικός Κήρυξ

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν το πρώτο από τα δυο γκολ που πέτυχαν επί της Μπενφίκα στην Τούμπα και το οποίο τους βοήθησε να φτάσουν στη νίκη και στην πρόκριση στα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ενας καταπληκτικός στο δεύτερο ημίχρονο ΠΑΟΚ πέτυχε μια σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Μπενφίκα στην άδεια Τούμπα και προκρίθηκε στα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλά παιχνίδα την ρωσική Κράσνονταρ. Οι παίκτες του «Δικεφάλου του Βορρά» έπαιξαν με ψυχή, αλλά και μυαλό και αφού άντεξαν στην ασφυκτική πίεση που τους άσκησαν στο πρώτο 45λεπτο οι «Λουζιτανοί», βγήκαν στην επανάληψη στην αντεπίθεση και έριξαν στο καναβάτσο τον μεγάλο τους αντίπαλο.

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν  ο Δημήτρης Γιαννούλης που έκανε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ενώ εξαιρετική απόδοση είχαν ο Φερνάντο Βαρέλα και ο τερματοφύλακας Ζίφκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ έγινε απειλητικός μόλις στο 4’ με τον Τζόλη να κάνει την παράλληλα σέντρα με τον Ακπομ αρχικά και τον Πέλκα στη συνεέχεια να μην μπορούν να βρουν την μπάλα και να την στείλουν προς την εστία των Πορτογάλων.

Σταδιακά οι παίκτες της Μπενφίκα πήραν τον έλεχο του αγώνα και άρχισαν να ψάχνουν διαδρόμους προς την εστία του Ζίφκοβιτς, την ίδια στιγμή που οι «μαυρόασπροι» έψαχναν την ευκαιρία για να... χτυπήσουν στην κόντρα.

Πάντως ο ΠΑΟΚ απείλησε και στο 16΄με μια κεφαλιά του Μιχαηλίδη μετά από  εκτέλεση φάουλ του Σβαμπ που κατέληξε στην αγκαλιά του Βλαχοδήμου.

Στο 26΄ η Μπενφίκα είχε ένα επικίνδυνο σουτ με τον Τάαραμπτ το οποίο εξουδετέρωσε ο Ζίφκοβιτς. Ενα λεπτό αργότερα ο  Εβερτον έκανε τη σέντρα και ο Σεφέροβιτς αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά για να πράσει η μπάλα άουτ. Η πίεση της Μπενφίκα συνεχώς μεγάλωνε και στο 29΄μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Πίζι έστειλε την μπάλα να αποκρουσθεί από το δεξί δοκάρι της εστίας των Θεσσαλονικέων.  Στο 42΄ο Πεντρίνιο έκανε το μακρινό σουτ για να διώξει σε κόρνερ ο Ζίφκοβιτς στην τελευταια προσπάθεια της Μπενφίκα για να σκοράρει στο πρώτο μέρος.

Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε  στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να δείχνουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στις προσπάθειές τους. Ωστόσο η Μπενφίκα ήταν αυτή που έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στο 57’ με τον Εβερτον να σουταρει από κοντά και τον Ζίφκοβιτς να αποκρούει. Τελικά ο ΠΑΟΚ πέτυχε να ανοίξει το σκορ στο 63’ όταν ο Γιαννούλης συνδυάστηκε με τον Ακπομ που προσπάθησε να τον βρει ξανά για να έρθει ο  Βερτόχεν και στην προσπάθεια να ανακόψει την πορεία της μπάλας, την έστειλε στα δίχτυα του Βλαχοδήμου για το 1-0.

Η Μπενφίκα βγήκε όλη μπροστά για να ισοφαρίσει, ο προπονητής της Ζόρζε Ζεσούς έριξε στο ματς δυο καθαρόαιμους σέντερ-φορ, τους Νούνιες και Βινίσιους, όμως ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρήκε τον τρόπο να της ρίξει την χαριστική βολή, Ο Γιαννούλης έκανε μια καταπληκτική κούρσα που ξεκίνησε κάτω από την σέντρα για να τροφοδοτήσει την κατάλληλη στιγμή τον Αντρίγια Ζίφκοβιτς οποίος με άψογο σουτ διαμόρφωσε στο 75΄το 2-0.

Στο 80΄ οι Λουζιτανοί απείλησαν, αλλά ο Ζίφκοβιτς απέκρουσε το σουτ του Γκριμάλδο. Η Μπενφίκα μείωσε το σκορ (2-1)  στο τέταρτο από τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Ράφα Σίλβα.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Γερμανός Φέλιξ Μπριχ που «κιτρίνισε» τους: Πέλκα, Βαρέλα, Αλμέιδα,Μιχαηλίδη και Σβαμπ.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίφκοβιτς, Κρέσπο, Ινγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (66΄Α. Ζίφκοβιτς), Τζόλης (80΄Εσίτι), Ακπομ (69΄Σφιντέρσκι).

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Βερτόνχεν, Γκριμάλδο, Πίζι, Βάιγκλ, Τααράμπτ (76΄ Ράφα Σίλβα), Εβερτον, Σεφέροβιτς (72΄Βινίσιους), Πεντρίνιο (65΄Νούνιες).