GR US

Μοιρασιά (1-1) στη μάχη των «δικεφάλων»

Εθνικός Κήρυξ

Ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς που άφησε πολύ καλές εντυπώσεις στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΚ στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ σε μια μονομαχία του με τον Στέφαν Σβαμπ.

Ο νεοαποκτηθείς Αυστριακός μέσος Τόμας Μουργκ πήρε την μπουκιά από το... στόμα της ΑΕΚ στο φινάλε του αγώνα της με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και πρόσφερε με το γκολ που πέτυχε έναν ανέλπιστο όπως εξελισσόταν το ματς βαθμό (1-1) στον «Δικέφαλο του Βορρά». Η «Ενωση» αν και δεν είχε καλή απόδοση θα μπορούσε να πάρει το «τρίποντο» χάρις στο γκολ που είχε σημειώσει στο πρώτο μέρος ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, αλλά στο τέλος ξέμεινε από δυνάμεις και εναλλακτικές επιλογές και οι Θεσσαλονικείς την τιμώρησαν. Γενικά ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του ντέρμπι, αλλά ήταν ακίνδυνος επιθετικά ενώ από την ΑΕΚ άξιο αναφοράς ήταν το θετικό ντεμπούτο του Μουαμέρ Τάνκοβιτς.

Η πρώτη καλή στιγμή του ντέρμπι ανήκει στους Θεσσαλονικείς με τον Ζίφκοβιτς να ξεπερνάει  στο 9’ την αντίσταση του Κρίστιτσιτς από τα αριστερά και να πασάρει στον Τσόλακ που έπιασε το μονοκόματο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής στέλνοντας την μπάλα να περάσει ψηλά άουτ. Σταδιακά οι παίκτες του ΠΑΟΚ πήραν τον έλεγχο στον χώρο του κέντρου και άρχισαν να στριφογυρίζουν έξω από τα καρέ της «Ενωσης» ψάχνοντας την ευκαιρία για να σκοράρουν. Στο 15’  η μπάλα στρώθηκε στον άξονα στον Τζόλη που ήταν αμαρκάριστος, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν χλιαρό και μπλόκαρε εύκολα ο Τσιντώτας.

Κι ενώ ο ΠΑΟΚ πίεζε για να ανοίξει το σκορ ήταν αυτός που δέχτηκε τελικά το γκολ στο 24’ σε μια ξαφνική αντεπίθεση της «Ενωσης». Ο Τάνκοβιτς... τσίμπησε υπέροχα την μπάλα προς τον Ανσαριφάρντ κι αυτός με μονοκόματο βολέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, άφησε «άγαλμα» τον Ζίφκο Ζίφκοβιτς για το 1-0. Οι Θεσσαλονικείς στο επόμενο λεπτό έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα με σουτ του Τζόλη, αλλά ο Γερμανός διαιτητής Τομπίας Στίλερ μετά από υπόδειξη του VAR ακύρωσε το γκολ καθώς ο νεαρός επιθετικός του ΠΑΟΚ «έστρωσε» την μπάλα πριν σουτάρει με το χέρι.

Με το σκορ υπέρ τους οι «κιτρινόμαυροι» άρχισαν να παίζουν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και δεν απειλήθηκαν μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους από τους αντιπάλους τους που είχαν χάσει την επιθετικότητα η οποία τους διέκρινε στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πιέσει στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους για να φτάσει στην ισοφάριση όμως οι παίκτες του δυσκολεύονταν να «φτιάξουν» φάσεις στην περιοχή της «Ενωσης». Από την πλευρά της η ΑΕΚ προσπάθησε με αντεπιθέσεις να πετύχει το δεύτερο γκολ με το οποίο θα «κλείδωνε» τη νίκη και θα μπορούσε να το καταφέρει στο 73’  όταν Αλμπάνης ξεπέρασε τον Ινγκασον και «έκοψε» προς τον Ολιβέιρα που περίμενε στο σημείο του πέναλτι, αλλά πρόλαβε ο Ζίφκο Ζίφκοβιτς και με το ένα χέρι σταμάτησε την πορεία της μπάλας.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος στο 77’ με ένα γυριστό σουτ του Σφιντέρσκι μέσα από τη μεγάλη περιοχή που πέρασε ψηλά άουτ. Μετά το 80’  όλος ο ΠΑΟΚ βγήκε μπροστά για την ισοφάριση και την πέτυχε τελικά  στο 89’ όταν ο Μπίσεσβαρ έκανε τη σέντρα, ο Σφιντέρσκι έπιασε την πρώτη κεφαλιά προς το δεύτερο δοκάρι όπου πετάχτηκε ο Μουργκ και από κοντά με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Στο έκτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων οι Θεσσαλονικείς... άγγιξαν την ολική ανατροπή, αλλά ο Σφιντέρσκι δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ α τετ τον Τσιντώτα που απέκρουσε.

Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν οι Νεντελτσιάρου, Κρίστιτσιτς, Μιχαηλίδης, Σάκχοφ και Λιβάγια.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Χνιντ, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Παουλίνιο (70’ Βασιλαντωνόπουλος), Σάκχοφ, Κρίστισιτς, Μιτάι (46’ Λόπες), Τάνκοβιτς (59’ Αλμπάνης, 80’ Σαμπανάτζοβιτς), Ανσαριφάρντ (59’ Ολιβέιρα), Λιβάγια.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βαρέλα Μιχαηλίδης (81’ Μουργκ), Ινγκασον, Γιαννούλης, Μάτος (68’ Ουαγκέ), Εσίτι (58’ Νινούα), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς (81’ Μπίσεσβαρ), Τζόλης (68’ Σφιντέρσκι), Τσόλακ.